Две години преди токът в Испания да спре, операторите предупредили: Може да има срив на мрежата

Испанският оператор на електропреносната мрежа e предупредил, че съществува риск от прекъсвания на електрозахранването две години преди Иберийския полуостров да изпадне в парализа миналия месец, заради срив на системата. 

Предупреждението от Red Eléctrica (REE) беше цитирано от националния орган за защита на конкуренцията (CNMC) в доклад от 2023 г., в който се съветва да се предприемат „спешни мерки“, за да се избегнат прекъсвания на електрозахранването поради пренапрежение, генерирано в електроенергийната система, съобщи El Pais.

Правителството на Педро Санчес все още не е установило причината за срива на иберийската електропреносна мрежа на 28 април.

В сряда, говорейки пред парламента, министърът на енергетиката Сара Агесен отново повтори, че не става дума за кибератака срещу оператора на мрежата. Националният институт за киберсигурност обаче е поискал информация от енергийните компании, включително малки, потенциално по-уязвими към кибератаки, съобщи Financial Times.

Прекъсването на електрозахранването, едно от най-тежките в Европа през последните години, започна в ранния следобед и продължи до късно през нощта, засягайки десетки милиони хора в Испания и Португалия. То наруши работата на бизнеса, болниците, транспортните системи, мобилните телефонни мрежи и друга критична инфраструктура. Опозицията поиска правителството бързо да обясни какво се е случило и Агесен да подаде оставка.

Във вторник CNMC обяви собствено разследване на спирането на електрозахранването. Разследвания вече са започнати от висшия наказателен съд на Испания, който разследва евентуален „саботаж“ на критична инфраструктура, и от министерството на екологичния преход.

Европейската мрежа на операторите на преносни системи за електроенергия координира отделно разследване.

Докладът на CNMC от 2023 г. предупреждава, че „високото напрежение в мрежата може да причини преждевременно изключване на инсталациите, свързани към нея“. Според организацията нивата на напрежение са били „близо до или дори над допустимите стойности“, като се отбелязва, че рискът може да се увеличи, ако не бъдат взети „спешни мерки за коригирането му“.

Операторът на мрежата също така съобщи, че нарастващата зависимост от възобновяеми електроцентрали е допринесла за по-малък контрол върху напрежението. Пренапрежението, водещо до прекъсвания заради съображения за безопасност, е най-разпространената теория сред експертите за причината за спирането на електрозахранването миналия месец.

Прекъсванията на електрозахранването доведоха до ожесточен дебат дали зависимостта от възобновяема енергия е виновна, въпреки че предположението беше отхвърлено от Санчес, защитник на декарбонизацията.

Резултат от предупрежденията от 2023 г. е бил пилотен проект, който е бил подновен в началото на тази година, за събиране на повече данни.

В деня на спирането на тока Санчес обясни, че в 12:33 ч. внезапно са били прекъснати 15 гигавата производство, което се равнява на 60% от търсенето по това време.

Внезапната загуба на производство на електроенергия е започнала в южната част на Испания, първо в подстанция в Гранада, а след това в Бадахос и Севиля, обясни Агесен. Това е първият път, когато испанските власти посочват конкретни райони като източник на събитията.

Агесен каза, че следователите са изключили дисбаланс между търсенето и предлагането и недостатъчен капацитет на мрежата като причини. Тя заяви в сряда, че правителството анализира дали колебанията в мрежата, усещани в Европа половин час преди спирането на тока, са свързани с инцидента.

„Това е нещо, което все още не сме определили. Много по-сложно е от това да обвиняваме един или друг източник на производство“, каза тя.

Призовавайки за оставката ѝ, Гийермо Аная, депутат от консервативната Народна партия, заяви:

„Това е резултат от фундаменталистка, нерационална и безотговорна енергийна политика. Вие отслабихте енергийната система, която беше стабилна, докато не се появихте.“

Остава да се види защо тези проблеми с пренапрежението не бяха изолирани и доведоха до липса на ток в цялата страна, пишат от El Pais. Изследователските групи не очакват никакви заключения в краткосрочен план.

Въпреки липсата на информация за причините, системният оператор радикално промени дейността си и от 28 април работи с по-малко възобновяеми енергийни източници.

Правителството заяви, че иска да бъде по-предпазливо.

Най-четени