През 1962 година светът е на косъм от ядрена война. Съветският съюз разполага ядрени оръжия в Куба, за да предотврати още опити на САЩ да го нападне след катастрофалната операция в Залива на прасетата. Кенеди, който счита операцията за пълен провал и малко преди смъртта си дори иска да разцепи ЦРУ заради това, е изправен пред тежката ситуация да избегне края на света. По това време САЩ има близо 26 400 ядрени оръжия, а СССР около 3 300.
Съветниците на Кенеди искат да ескалира и да удари, преди врагът да се е усетил. Други пък считат, че той трябва да елиминира Кастро на всяка цена. Кенеди решава в най-трудния момент да прояви търпение. Цяла седмица той успокоява страстите, опитва се да намери изход от ситуацията и практикува дипломация дори сред собствената си администрация. Усилията му се отплащат и с невероятен пример за лидерство той успява да деескалира ситуацията и да избегне ядрена война.
Тръмп, поне засега, прави абсолютно същото по отношение на Иран и Израел. За последните 11 години той има изключително проста позиция по отношение на Иран - не бива да им се позволява да придобият ядрено оръжие. Той се надяваше това да се постигне с преговори, но конфликтът с Израел промени ситуацията. От своя страна Израел продължават да твърди, че Иран вече е близо до ядрено оръжие и е твърде късно за преговори, а според Нетаняху следващата мишена след Тел Авив ще е Ню Йорк. Това мнение беше повторено от множество републиканци, които искат Тръмп да се намеси веднага в Иран, ако може и чрез смяна на режима.
Други консервативни говорители като Тъкър Карлсън пък считат, че САЩ не трябва да се намесват по никакъв начин в чужд конфликт. Те обичат да цитират Тръмп, който в самото начало на политическата си кариера, в един от първите си дебати, контрира Джеб Буш, братът на Джордж Буш и кандидат за президент, че намесата в Ирак е била катастрофална.
Според някои проучвания 60% от американците подкрепят действия срещу Иран. Според други - 80% са против действията срещу Иран. Истината е, че самите републиканци са силно разделени и каквото и да прави Тръмп, той ще влезе в конфликт със собствените си избиратели.
Точно в този момент той реши да действа като Кенеди и прояви търпение. Всяка вечер, след часове прекарани в западното крило на Белия дом, Тръмп излизаше с изявления за ежедневните проблеми на САЩ. Когато медиите го питаха за емоционални моменти като интервюто на Тъкър Карлсън с Тед Круз, той просто повтаряше, че има ясна позиция - Иран не бива да има ядрено оръжие. Макар много от консервативните гласове да считат, че той все пак ще влезе в конфликта, одобрението му не спадна.
Тръмп остава затиснат между двете страни и все още не се знае какво ще избере да направи. Конфликтът между Иран и Израел остава тест за неговите лидерски качества и все още може да не успее да го премине, ако избере да бомбардира Иран без особен резултат или позволи да наруши споразумението и да създаде ядрено оръжие.