Правителствата на страните от ЕС се споразумяха да увеличат годишните разходи на мощния кредитен орган на блока - Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) - до 100 млрд. евро (115 млрд. долара) през тази година и да утроят финансирането за отбранителната индустрия на ЕС, твърдят източници, запознати с плановете, пожелали анонимност.
Източниците заявиха, че решението е било одобрено на заседание на управителния съвет на ЕИБ в Люксембург преди официалното одобрение, което се очаква да бъде дадено от финансовите министри на ЕС по-късно в петък, пише Reuters.
Новият таван на годишните разходи от 100 млрд. евро е с повече от 10 млрд. евро над сумата, която ЕИБ отпусна миналата година, и с 5 млрд. евро над 95 млрд. евро, които президентът на банката Надя Калвино определи като цел в началото на годината.
Това ще ѝ позволи също така да увеличи повече от три пъти финансирането си за проекти, свързани с отбраната. Сумата ще нарасне с 3,5 млрд. евро от 1 млрд. евро през миналата година и ще бъде значително над 2 млрд. евро, които тя обяви, че ще бъдат изразходвани още през януари, твърдят източниците.
На ЕИБ е забранено да инвестира директно в оръжия или боеприпаси, но тя може да отпуска заеми за така наречените "двойни цели", като например GPS системи или сгради и инфраструктура за армейски бази.
Тя е подписала договор за финансиране на една такава база в Литва, близо до границата с Беларус, където германските войски трябва да бъдат постоянно разположени на чужда територия за първи път от времето на нацистката армия през Втората световна война.
Европейските държави се опитват да увеличат разходите си за отбрана на фона на продължаващия натиск от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп, който сигнализира за плановете си да намали продължилата десетилетия американска подкрепа за сигурността на континента.
Това се случва и броени дни преди срещата на върха на НАТО в Хага, на която членовете на алианса са подложени на натиск да повишат ангажиментите си в областта на отбраната.
Според източниците увеличеното кредитиране от ЕИБ ще насочи средства и към други области, включително технологични иновации и възобновяема енергия.
То е следствие от прегледа на оперативния план на ЕИБ в средата на годината и идва, след като миналата година ЕИБ получи одобрение да повиши т.нар. коефициент на задлъжнялост, който определя номиналния максимум за размера на заемите в баланса като процент от записания капитал.