Европейският съюз планира да сключи споразумение за свободна търговия с южноамериканския търговско-икономически съюз МЕРКОСУР до края на годината. "То ще бъде от полза за германската индустрия, но ще създаде проблеми за всички останали", казва Конрад Поплавски, експерт във варшавския Център за източни изследвания (OSW). Постоянните държави-членки на МЕРКОСУР са Аржентина, Бразилия, Парагвай, Уругвай.
"Икономиката на Германия е изградена върху износа на промишлени продукти. Споразумението с МЕРКОСУР е опит за запазване на този модел и разпределяне на разходите в целия ЕС", заяви пред BiznesAlert Конрад Поплавски, експерт по комуникации и вериги за доставки в Центъра за източни изследвания (OSW).
Изданието отбелязва, че споразумението предизвиква възражения сред европейските фермери, които се опасяват, че пазарът на ЕС ще бъде залят с евтини селскостопански продукти от страни като Бразилия или Аржентина.
"Сделката с блока МЕРКОСУР е резултат от това, че Германия се придържа към политика, която е в сила от десетилетия и не работи. В краткосрочен план това е полезно за някои германски компании, но вредно за цялата общност. Германия, която има огромни икономически проблеми, но все още контролира бюрократичните процеси в Брюксел, използва позицията си в отношенията с трети страни, които имат достъп до пазара на ЕС", категоричен бе Поплавски, цитиран и от The EADaily News Agency.
Според него германският икономически модел е неустойчив и остава зависим от износа, особено на промишлени продукти.
"Досега Германия живееше, като се специализираше в отделни индустрии и износ, като намаляваше собственото си селско стопанство. В този смисъл споразумението с МЕРКОСУР отразява този модел. Става въпрос за това пазарът на ЕС да бъде достъпен за южноамериканското селско стопанство. А в замяна - техният пазар за ЕС, но по-специално за германската индустрия", отбеляза експертът.
Спорният подход може по някакъв начин да проработи в по-спокойни времена, обясни той. "Но сега това е проста рецепта за създаване на социално напрежение, което дори може да разкъса Европа. В името на подкрепата на няколко германски компании европейското селско стопанство е застрашено. А без това няма продоволствена сигурност", казва Конрад Поплавски.
Самата Варшава, отбелязва BiznesAlert, от самото начало не е имала собствена позиция по споразумението.
"Действителната позиция на полското правителство беше, че подходът на Берлин не трябва да се поставя под въпрос по отношение на МЕРКОСУР", поясни източник, запознат с хода на преговорите, пред BiznesAlert.
Както съобщи EADaily, поради санкции и контрасанкции, "Газпром" намали доставките на газ за Европа пет пъти. Те От компанията спряха доставките за Германия в края на август 2022 г. Страната премина към алтернативни източници, но те не можаха да компенсират ползите от руските суровини. Тясното сътрудничество и съвместните проекти на компании от Русия и Германия позволиха на германските вносители да получават газ на едни от най-ниските цени в ЕС. Ако в петгодишния период преди кризата средната цена на горивото в два германски хъба беше 180 долара, сега тя е стабилно над 400 долара за хиляда кубически метра.
ЕС и МЕРКОСУР финализираха спорната търговска сделка през декември 2024 г., ратифицирането в ЕС обаче няма да е лесно
На 6 декември 2024 г. Европейският съюз и южноамериканският блок МЕРКОСУР сключиха дълго желаното търговско споразумение въпреки яростните възражения на Франция, която обеща да оглави кампания за възпрепятстване на ратификацията му, съобщи тогава Bloomberg.
Страните постигнаха принципно съгласие по условията на търговската сделка в петък, след като председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен пристигна в Уругвай, за да участва лично в срещата на върха на МЕРКОСУР, макар че френският президент Еманюел Макрон заяви, че условията по споразумението са "неприемливи".
След повече от две десетилетия преговори сделката е шанс за ЕС и южноамериканския митнически съюз, основан от Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай, да използват нови пазари за стоките си на фона на ожесточената конкуренция от страна на Китай и заплахите за мита от президента на САЩ Доналд Тръмп. Това ще бъде най-голямото търговско споразумение, сключвано някога и за двата блока.
Председателят на Европейския съвет Антонио Коща, по време на посещение в Бразилия миналия месец, заяви, че очаква споразумението да бъде официално ратифицирано до декември 2025 г.