Родителите на европейските деца са все по-малко склонни да ги ваксинират рутинно, отколкото преди пет години, според нов доклад на Световната здравна организация (СЗО).
Имунизациите срещу морбили, коклюш, полиомиелит и хепатит В остават под нивата отпреди пандемията в Европа и Централна Азия през 2024 г., главно поради чувството на „самодоволство по отношение на ваксините“, което вече води до възвръщане на предотвратими заболявания, посочва агенцията.
Миналата година близо 300 000 души в региона са се разболели от магарешка кашлица, което е три пъти повече отколкото през 2023 г., сочи докладът. Повече от 125 000 души са се разболели от морбили, което е най-високият брой случаи в региона за повече от 25 години.
„Това не са просто цифри – това са стотици хиляди семейства, които страдат, защото децата им са болни, а това е могло да бъде предотвратено“, заяви в изявление д-р Ханс Клуге, директор на СЗО за Европа.
Повече от половината от 53-те страни в региона са имали ваксинационни нива под необходимото за предотвратяване на епидемии от морбили, паротит, рубеола, дифтерия, коклюш и тетанус.
Здравните експерти често посочват колебанието по отношение на ваксините, за да обяснят защо все повече родители предпочитат да не ваксинират децата си.
Но Регина Де Доминицис, която ръководи работата на УНИЦЕФ в Европа и Централна Азия, вместо това посочи самодоволството по отношение на ваксините, което се проявява, когато родителите смятат, че рисковете от предотвратими заболявания са ниски и затова не виждат причина да ваксинират децата си.
„Днешното поколение не е свидетел на опустошителното въздействие на болестите, които могат да бъдат предотвратени с ваксини, което води до самодоволство и улеснява разпространението на дезинформация“, каза Де Доминицис.
Подобрение при някои по-нови ваксини
Забележително е, че европейците не се отказват от всички ваксини по еднакъв начин. През последните пет години децата и младите хора са по-склонни да се ваксинират срещу човешкия папиломен вирус (HPV), ротавирус, пневмония и менингит.
Няколко страни са въвели тези ваксини през последните години, което се очаква да допринесе за намаляване на случаите на HPV инфекции и свързания с тях рак на маточната шийка, както и на хоспитализациите на деца поради бактериални заболявания, пневмония и диария, причинена от ротавирус, заяви СЗО.
За да се повиши процентът на рутинните имунизации, здравните власти призоваха страните да укрепят здравните си системи, да осигурят широка достъпност на ваксините и да се борят с дезинформацията относно ваксините.
„Общностите трябва да разполагат с надеждна информация, за да могат родителите да ваксинират децата си с увереност“, каза Клуге.