10 важни проекта за развитието на Варна са били блокирани умишлено или заради престъпна некомпетентност при управлението на „Продължаваме промяната“, съобщиха на пресконференция варненските депутати от ГЕРБ-СДС Павел Христов, Славена Точева и Бранимир Балачев.
Сред тях са спирането на строежа на АМ „Хемус“ и забавеното проектиране на АМ „Черно море“, без които няма как да започне и изграждането на Индустриалната зона на Варна. „Да не говорим за втори мост на Варненското езеро, а щяха да строят много тунели и мостове. В същото време в отхвърлената с рекордно мнозинство в НС зле скалъпена декларация на Промяната липсват цели сектори, думите „път“ и „магистрала“ трайно отсъстват в нея“, каза Христов. Той припомни и за стопирането на останалите проекти за нова библиотека, за сграда за Математическата гимназия и кампус, които отпаднаха от варианта на ПП в Националния план за възстановяване. Забавени са още разширението на бул.“Цар Освободител“, лекото метро и големият ВиК проект, което спъва изграждането на цялата инфраструктура за кв. Виница, ул. „Прилеп“, отсечката за Ален мак и за Варненския свободен университет и ремонта на междублокови пространства. Заради блокирания бюджет и изпращането на разпоредителни сделки в съда от бившия областен управител, не се случи необходимата ежегодна рехабилитация на улиците в града, но в момента текат дейности по планираните ремонти в част от микрорайоните в „Аспарухово“, „Младост“ и „Приморски“.
След въпроси от депутати от ГЕРБ-СДС и предложения на Националното сдружение на общините, от служебния кабинет са осигурени средства за основен ремонт на пътища и за ВиК мрежи в част от общините в региона, съобщи Славена Точева. Тя припомни, че варненските народни представители от ГЕРБ-СДС са настоявали за държавно финансиране от над 200 млн. лв. за важните проекти в областта още при актуализацията на републиканския бюджет за 2022 г., но решението не е било подкрепено от колегите им от ПП, БСП, ДБ и ИТН.
След близо 8-годишно ходене по мъките, вече има зелена улица за изграждане на Съдебна палата във Варна. Собствеността на терена вече е на Висшия съдебен съвет, а тази седмица ще стане реалното й предаване на областния управител, посочи Бранимир Балачев, който в последните два парламента упорито поставяше въпроса пред правосъдното министерство. Проектирането на палатата и стартът на строителните работи могат да са факт още в края на тази година, което е голям успех, подчерта Балачев. Като член на правната комисия в НС той изрази надежда, че с промените в Изборния кодекс за смесено гласуване избирателната активност ще се повиши на 52-53% и това ще увеличи легитимността на вота.