Димитър Върбанов осъди държавата за 12 000 лева след няколко годишна съдебна сага заради журналистическо разследване

След като бе оневинен по обвиненията за лъжесвидетелстване, бившият репортер на "Господари на ефира" предяви иск за обезщетение

Бившият репортер на "Господари на ефира" Димитър Върбанов осъди държавата в лицето на прокуратурата за 12 000 лева заради необосновано повдигнато обвинение, което е причинило уронване на авторитета му.

Присъденото обезщетение е по решение на Окръжния съд във Велико Търново. Магистратите са постановили Прокуратурата на Република България да заплати на журналиста сумата, заедно с начислените лихви и разноските по делата за нанесени неимуществени вреди. Те са причинени от повдигане и поддържане на незаконосъобразно обвинение по дело за лъжесвидетелстване и последвалите за няколко годишен период морални и материални щети.

Върбанов претендира за 50 000 лева срещу държавното обвинение, но пълният размер на сумата не беше приет от съда. Заради това той обжалва решението на втора инстанция.

 До поисканото обезщетение за накърнена репутация на журналиста се стигна след дълга съдебна сага, която започна през септември 2018 г.. Тогава като репортер на предаването „Господари на ефира“ Димитър Върбанов засне поредица от репортажи за склад във Велико Търново, в който се съхраняват храни с изтекъл срок на годност. Заради инцидент по време на опит за интервю и снимки в склада, на 20 януари 2019 г. Върбанов беше привлечен като обвиняем по досъдебно производство № 26/2019 г. по описа на ОДМВР - Велико Търново и му беше наложена мярка за неотклонение «Подписка». По-късно журналистът бе осъден от Районен съд – Велико Търново за лъжесвидетелстване, като получи тригодишна условна присъда.

След обжалване на наложеното му наказание обаче, на 22 септември 2022 г. Върховният касационен съд с решение № 58 по НД № 179/2022 г. отхвърли присъдата като незаконосъобразна и се произнесе, че Върбанов е невинен.

Тогава репортерът предяви иск към държавата за финансово обезщетение заради имиджови и нематериални щети, тъй като според него в този няколко годишен период в публичното пространство е бил дискредитиран като журналист и личност.

 „Случаят е изключителен не само за журналистическата практика у нас, защото деянието е свързано с изпълняваните от Върбанов служебни задължения. Продължителният срок на наказателното производство и проведените множество съдебни заседания с личното му участие, логично оказаха влияние върху психичното и физическото му здраве. Наказателното производство и повдигнатото обвинение не само, че бяха разгласявани многократно по национални и местни медии, но са довели до прекратяване на договори и търговски взаимоотношения, а репутацията и имиджа му са били уронени", коментира Венцислав Фоти-адвокат на Върбанов.

Най-четени