ЕС живее по оруелския принцип
Президентът на Република Сръбска Милорад Додик заяви, че е комично и унизително, че Великобритания, която се оттегли от Европейския съюз (ЕС), сега се застъпва за ЕС.
„Защо напуснахте ЕС, ако нещата там са добре? Ние все още твърдим, че не сме против европейския път на БиХ. Изискваме да бъдем видими там и нашите компетенции да бъдат уважавани и те да не са пречка по пътя към ЕС“, каза Додик пред репортери в Белград, предава Срна.
„ЕС живее по оруелския принцип, че лъжата е истина, а истината е лъжа. Обективно погледнато, това трябва да се срине“, каза още Додик.
Додик посочи, че Република Сръбска вижда, че ЕС е в криза, а британският министър сега тласка БиХ към този нерешен въпрос.
„Те ни предлагат фалшива история, че ние даваме субективността си за фалшива история за ЕС. После се появява този британец, който няма какво друго да предложи освен интриги. След това се среща с две „тройки“. Те не искат да разговарят с важни лидери. Не позволяват на Балканите да се формират лидери, на която и да е държава или нация“, коментира Додик.
Той посочи политиката на Великобритания за експулсиране на част от мигрантите от Великобритания, които са нарушили законите ѝ, и Босна и Херцеговина е на тази карта.
Той посочи, че опозицията в Република Сръбска е почти незначителна, припомняйки резултатите от местните избори от миналата година, когато СНСД спечели парламентарната власт във всичките 10 града с коалиционни партньори, кметове и парламентарна власт в осем града, кметове в 70 процента от общините и мнозинство в 80 процента от общинските събрания.
„Това е очевиден пример за това как основната концепция на Великобритания е била да нанесе възможно най-тежките удари на сърбите, още от падането на Османската империя, когато те решиха да предотвратят всякакво изграждане на сръбска държава на Балканите. Но аз съм убеден, че ние ще изградим такава държава“, заяви Додик.