Опасяваме се, че има риск да се повтори Виденовата демографска криза, ако държавата продължава да се държи неадекватно към младите семейства. Това заяви днес социологът в БАН доц. Алексей Пампоров, един от участниците в дискусионния форум “Образованието - ключ за решаването на демографските проблеми”, организиран от Стратегическия институт за национални политики и идеи (СИНПИ).
Според доц. Пампоров в момента няма демографска криза, такава е имало в средата на 90-те. Сега обаче има криза с човешките ресурси, защото ефектът от онази криза се случва сега. Броят на жените, които може да раждат, е много по-малък. “Но миналата година коефициентът на плодовитост беше 1.78, един от най-високите от доста време насам”, заяви доц. Пампоров.
Той отчете, че в сравнение с 2007 г. България вече започва да печели население. Но тези, които заминават в чужбина, са по-скоро млади жени във фертилна възраст, а се завръщат предимно хора над 55, които са си осигурили по-добра пенсия от българската. Наблюдавал се и феноменът на завръщащите се бебета - младите жени в чужбина ги изпращат при своите родители, защото България е относително сигурна страна за отглеждане на деца. “Големият проблем тук е, че хората нямат достатъчно финансови средства да отглеждат децата си”, обясни доц. Пампоров.