Проектът "Белене" ще има не само национално, но и регионално значение, каза при откриване на традиционната Международна ядрена конференция на Булатом министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Тя припомни, че е стартирала процедурата за избор на стратегически инвеститор с публикуването й в официален вестник на ЕС на 22 май и вече тече 90-дневният срок за подаване на заявления за участие в проекта. Възможностите са по-широки - освен за стратегически инвеститор, кандидатите могат да депозират интерес за притежание на миноритарен дял от компанията или за сключване на договор за изкупуване на електрическа енергия от големи индустриални потребители. Министър Петкова припомни, че вече има заявен интерес от няколко големи компании от Русия, Франция, Китай, САЩ. Тя посочи, че сега приоритет за правителството е удължаване живота на 5 и 6 блок на АЕЦ"Козлодуй". За 5 блок това вече е факт, а наесен предстои лицензията и за 6 блок.
Държавата трябва да бъде мажоритарен собственик на проекта "Белене", каза председателят на УС на Булатом Богомил Манчев. Той припомни, че строежът на атомната централа, както беше записано, е между 9 и 10 млрд. евро, като в рамките на тези средства влизат и изхарчените до момента. Това е най-ниската цена за АЕЦ в света, коментира за "Труд" Манчев. Според него засега само атомната енергия и възобновяемите източници не могат да задоволят цялото потребление, така че не бива да задраскваме с лека ръка въглищата.
Европа върви към все по-зелено предвид резултатите от последните избори за ЕП и това ще окаже натиск върху вземаните решения. Възобновяемата енергетика тепърва ще се развива, каза шефът на парламентарната комисия по енергетика Валентин Николов и даде пример с Франция, която е заложила до 2030 г. 50% ядрена енергетика и 50% възобновяеми източници. Не бива да допускаме никакви забавяния, за да не се окаже, че новата атомна централа няма къде да продава продукцията си, предупреди зам.-председателят на енергийната комисия Таско Ерменков. Той посочи, че България трябва да бърза максимално с "Белене", тъй като много страни на Балканите и в Източна Европа са дали ход на своите проекти в сферата на ядрената енергетика.