Д-р Диляна Николова, нефролог: Бъбрекът страда тихо

Д-р Диляна Николова, нефролог: Бъбрекът страда тихо

Умора, проблеми със съня, често нощно уриниране и сърбяща кожа трябва да ни алармират

Лесно изследване показва дали органът филтрира кръвта в достатъчна степен

Д-р Диляна Николова (вдясно) и Христина Николова, председател на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания, апелират веднъж в годината да имаме право на безплатно изследване на креатинин и албумин.

В нашия сложен организъм бъбреците изпълняват ролята на филтър, който отстранява отпадъците и допълнителната вода от кръвта. За денонощие през тях минават 1800 литра кръв (нашите стандартни 5 л постоянно циркулират и така се получава огромното количество). От тях се филтрира около 1%, което представлява 180 л произведена от бъбреците първична урина. Тя преминава през други бъбречни структури, които я дообработват и накрая отделяме около 2 л за 24 ч.

Бъбреците са изключително интелигентни органи. Те преценяват какво да изхвърлят и какво да задържат, на първо място количеството електролити (натрий и калий) и вода. Елиминират продуктите на обмяната, поддържат алкалното равновесие на организма. Един от основните органи са, от които зависи артериалното налягане. Синтезират хормона еритропоетин, много важен за образуването на червените кръвни телца. Имат главна роля в трансформацията на витамин D3 в D4, което има сериозно отношение към здравето на костите.

Показател за състоянието на бъбреците, който е сравнително лесен и евтин за изследване, е серумният креатинин. Въз основа на него и на възрастта, по математически формули се изчислява скоростта на гломерулната филтрация (eGFR).

Когато тя е забавена, най-вероятно човек има бъбречно заболяване, за което не подозира. То може бързо да прогресира и да доведе до хронична бъбречна недостатъчност, изходът от която в крайната фаза е диализа или трансплантация. Друг важен показател за здравето на бъбрека е наличието на албумин или други белтъци в урината. В интерес на истината, не са много хората, които стигат до крайна бъбречна недостатъчност, защото обикновено загиват от сърце, обяснява д-р Диляна Николова, нефролог, началник на Отделение по нефрология към Клиника по вътрешни болести в УМБАЛ Токуда, по повод Световния ден за борба с бъбречните заболявания - 14 март. Тази година той премина под названието “Болен бъбрек - болно сърце”.

В България хората с хронично бъбречно заболяване (ХБЗ) са около 13%, в световен мащаб - 10%. За съжаление болестта не се познава добре и затова диагнозата се поставя късно, което излага пациентите на 14 пъти по-висок риск от смърт от сърдечносъдов инцидент. Опасността да получат инсулт или инфаркт е 6 пъти по-голяма от тази да развият бъбречна недостатъчност.

“ХБЗ е тясно свързано със сърдечносъдовите заболявания и със захарния диабет. 63% от пациентите с ХБЗ страдат от сърдечносъдово заболяване. Ако човек развие диабет, опасността от увреда на бъбреците и сърцето е много голяма. И обратното - в много от случаите пациентите с увредени бъбреци имат висока кръвна захар и сърдечни проблеми. Това е порочен кръг, от който трудно се излиза”, обяснява д-р Николова, добавяйки, че в медицината напоследък се обръща голямо внимание на т. нар. кардио-ренален синдром.

Ето защо пациентите с диабет, високо кръвно, сърдечносъдови заболявания трябва да проследяват редовно здравето на бъбреците си чрез изследване на серумен креатинин (съответно изчислена скорост на гломерулна филтрация) и албумин в урината. Препоръчително е това да се прави веднъж в годината (в момента НЗОК го заплаща веднъж на 5 г. - крайно недостатъчно, особено за хората с диабет, хипертония и сърдечносъдови заболявания). При по-ниски от референтните стойности да се потърси консултация с нефролог, който да предпише съвременно лечение и диета. С тяхна помощ може да се забави прогресията на ХБЗ, да се отложи диализата с повече от десетилетие и да се избегне внезапна смърт.

ХБЗ протича в пет стадия, но до 4-ти то може да остане недиагностицирано, защото или няма симптоми, или те са съвсем дискретни - проблеми с концентрацията, със съня, липса на апетит, умора, често уриниране през нощта, суха и сърбяща кожа. Пациентите изведнъж се оказват в болница на диализа с бъбреци, работещи под 15% от капацитета си. Това означава, че органите изобщо не функционират, въпреки че може да отделят урина. С възрастта гломерулната филтрация физиологично се забавя и при хората над 60 г. тя може да бъде под референтната стойност 60 мл на минута, но ако в урината има албумин (дори при нормална филтрация), съществува висок риск за бърза прогресия към терминална бъбречна недостатъчност, предупреждава д-р Николова.

За да предпазим бъбреците си, трябва, освен да се изследваме веднъж годишно, да се погрижим да поддържаме кръвното налягане, липидите, захарта и теглото си в норма. Да не пушим. В храненето не бива да се прекалява с протеини, солта направо да се избягва. Нестероидните противовъзпалителни средства, които често се вземат при болка, също вредят на бъбреците.

Най-четени