Спестяванията ни дремят в банките

Маню Моравенов, изпълнителен директор на БФБ, откри форума "Investor Day 2025".

Депозитите на домакинствата са над 90,8 млрд. лв.

Необходими са промени в пазара на държавни ценни книжа

Инвеститори търсят печеливши компании

Много спестявания имат българите в банките, парите дремят. Това заяви Джей Джонстън, партньор в Dalmatian Capital Management по време на форум “Investor Day 2025”, организиран от Българската фондова борса. Трябва да се обясни, да се покаже, че инвестиция на капиталовите пазари е печелившо нещо, допълни той. Действително, последните данни на БНБ показват, че депозитите на домакинствата в банките са над 90,8 млрд. лв. Само за година те са нараснали с близо 9,3 млрд. лв., или с 11,4 на сто.

Има капитал, хората имат спестявания, но парите спят, заяви и Лаури Линд, партньор в Ridge Capital. Той обясни, че в Балтийските държави има 200 хил. дребни инвеститори, които активно инвестират на фондовите борси. По-младите инвеститори мислят глобално, като инвестират в компании, чиито акции се търгуват на чуждестранни фондови борси. А другите дребни инвеститори предпочитат да влагат парите си в местния капиталов пазар.

Специализираният борсов форум събра на едно място участниците на капиталовия пазар, сред които утвърдени български компании от различни икономически сектори, финансови анализатори, български и чуждестранни инвеститори, банки и инвестиционни посредници. Бяха обсъдени пазарните тенденции, икономическите перспективи пред България и възможностите за финансиране на растежа на компаниите чрез пазарите на Българска фондова борса.

Според Деде Айсан, основател на Jenga Investment Partners, няма краткосрочни рецепти, за да бъдат увеличени оборотите на Българската фондова борса (БФБ). Но за това ще помогне приватизация през борсата на големи предприятия, пускането на борсата на акции от енергийни предприятия. Ако разчитате държавата да развива капиталовия пазар, е изгубена стратегия, заяви Кресо Вугринчич, директор на InterCapital Asset Management. Той обясни, че трябва по-предприемачески да се гледа на фондовата борса, за да инвестират хората парите си в акции на компании. Младите търгуват акции чрез приложения на мобилните си телефони, а по-възрастните предпочитат да отидат в офис на инвестиционен посредник. Пазарите трябва да са по-достъпни, заяви Кресо Вугринчич.

На въпрос кои сектори от икономиката на България е добре да бъдат представени на фондовата борса, за да предизвикат интереса на инвеститорите, Джей Джонстън заяви, че това може да е индустрията. В България има много фирми с ниска себестойност на производството, защото работната сила е добре образована и не е скъпа. Според Деде Айсан не е важно от кой сектор на икономиката е дадена фирма, а интерес от страна на инвеститори могат да предизвикат стабилни компании, които се търгуват на фондовата борса. Лаури Линд обясни, че когато една компания пуска нови акции на борсата, трябва да се знае за какво ще бъдат парите и как ще расте капиталът. За инвеститорите е важно за какво са средствата, допълни той.

“Преди пет години знаех за България само Бербатов, тенис и футбол, не знаех къде е на картата. Но през 2022 г. разговарях с международен инвеститор, бях впечатлен и инвестирахме в акции на борсата в България”, каза Деде Айсан.

Частните пенсионни фондове в България управляват 27 млрд. лв., стана ясно по време на форума. Те са инвестирали в компании на БФБ около 1 млрд. лв., което е 6,5% от пазара. Но най-големият проблем е ликвидността на пазара и малките обеми ежедневно търгувани акции. Ако един голям пенсионен фонд реши да инвестира в акции от дадена компания, целият пазар в страната разбира, цените нарастват и потенциалната печалба от инвестиция в тези акции се губи. Вече лесно може да бъде инвестирано в акции на борсите по света. Българските компании, в които може да бъдат инвестирани пари, се конкурират с компании като Google.

Председателят на КФН Васил Големански обясни, че за капиталовия пазар в страната е важно да има добър пазар на държавни ценни книжа на фондовата борса. Така инвестициите в държавни ценни книжа ще бъдат улеснени и отделните граждани може да получават по-висока доходност от тази по депозитите в банките.

Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант на “Елана трейдинг”: Курсът на долара ще продължи да пада

Инфлацията облекчава обслужването на дълговете

Очаквам доларът да продължи да пада спрямо еврото, което означава намаляване на желанието за инвестиции в САЩ. Това заяви по време на форума Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант на “Елана трейдинг”. Инвеститорите насочиха огромни суми от фондовите борси в САЩ към капиталовите пазари в Европа заради вдигането на митата в САЩ.

Според Цветослав Цачев колосален е проблемът с дълга на американската икономика. Дългът надхвърля 100% от брутния вътрешен продукт на страната. Разходите за лихви надхвърлят разходите на САЩ за отбрана. Проблем е, че инфлацията от данък върху спестителите се превръща в нещо, което ще съществува като необходимост, за да облекчи обслужването на дълговете.

Става въпрос за това къде и как се формира стойността, каза Цветослав Цачев. Според него бизнесът прави по-големи печалби, но това удря средната класа. Дизайнът на стоките се прави в една държава, те се произвеждат в друга, където разходите за това са по-ниски, и се връщат в страната с по-голямо потребление, където се продават по-скъпо. Според Цветослав Цачев въпросът е дали тези, които произвеждат, са готови да получават толкова малко.

Харесвахме този модел, защото означава повече пари да се въртят, повече капиталови печалби, заяви той. Но бизнесът в САЩ е започнал да намалява дълговете си, такава амбиция има и администрацията на президента Доналд Тръмп. В САЩ намалява делът на заплатите от брутния вътрешен продукт на страната, а това са потребителите, които отиват в магазина. Делът на заплатите намалява за сметка на маржа на печалбата, който се увеличава.

Според Цветослав Цачев икономиката на САЩ още не е усетила ефекта на по-високите мита, защото складовете са пълни със стоки, които са внесени преди вдигане на митата. Но икономическият ефект предстои. Според него предстои да видим дали планът е всички да се уплашим и, ако митата станат 10-20%, да си отдъхнем.

В търговската война всеки ще използва предимствата си. Според Цветослав Цачев за САЩ това е евтината енергия. Цената на петрола върви към 50 долара за барел. Евтината енергия означава икономически растеж. Китай има редки ресурси, има едни от най-добрите технологии за производство и вериги за доставки в света. Европа има образовани потребители с желание да работят. Има сблъсък между САЩ и Китай, който не знам докъде ще доведе, никой не иска да отстъпи, заяви Цветослав Цачев.

Маню Моравенов, изпълнителен директор на БФБ: Европейските акции на борсите са подценени спрямо американските

Всяка криза води до инвестиционна несигурност и го виждаме в цените на акциите. За първи път забелязваме противоположно движение на американските и европейските индекси на фондовите борси. Но се отварят и възможности. За един месец 5 млрд. долара от американски акции и облигации са насочени към европейски акции и облигации. Европейският капиталов пазар има потенциал да привлича повече инвеститори. Експерти казват, че европейските акции са подценени спрямо американските им аналози. Европейската комисия има стратегия да активизира спестяванията на хората за инвестиции на капиталовите пазари. Стимулите на Европейската комисия са практично насочени към създаване на по-добри връзки между капиталовите пазари в Европа. Ако борсите са свързани в една верига, тя е толкова силна, колкото е силна най-слабата верига. Българска фондова борса никога не е била така добре интегрирана в европейските капиталови пазари. Тя участва в проект, по който се работи от две години, в търсене на възможности за интеграция на малките борси в Европа.

Теменужка Петкова, министър на финансите: Очаквам от 1 януари 2026 г. България да е в еврозоната

На път сме да реализираме стратегическата цел за членство в еврозоната. България изпълни всички критерии и през февруари поиска извънредни конвергентни доклади от Европейската централна банка и Европейската комисия за готовността ни за еврозоната. От началото на тази година България устойчиво покрива критерия за ценова стабилност, което е много добър показател за развитието на нашата икономика. Очакваме конвергентните доклади в началото на юни. Очакваме положителен резултат и от 1 януари 2026 г. България да заеме своето достойно място в еврозоната.

Капиталовият пазар е важен за финансирането на реалната икономика. Но досега не е разгърнал своя потенциал. За нас развитието на капиталовия пазар е приоритет. Конкурентоспособността на Европейския съюз е ключова тема. Това минава през опростяване на регулаторната рамка.

Васил Големански, председател на КФН: Крипто валутите променят пазара

Динамиката на геополитическите изменения рефлектира в спадове на икономиката в световен мащаб, което е предизвикателство, с което трябва да се справим. Такива сривове на пазарите унищожават доверие, което е градено с години. Друго предизвикателство е бързата дигитализация на нашата сфера и навлизането на активи, като крипто валутите, които променят операциите на пазара. Европейската комисия въвежда нови и нови регулации, но трябва да се отнасяме разумно към това, за да няма свръх регулации. Това са предизвикателствата пред Комисията за финансов надзор и небанковия финансов сектор. Прякото предизвикателство е присъединяването на небанковия финансов сектор към еврозоната. Ние сме готови в голяма степен да посрещнем това предизвикателство успешно. С еврозоната ще бъдат отворени много врати - български компании да излязат на международните пазари, а чужди компании да влязат на българския пазар. Но фирмите ще срещнат сериозна конкуренция и психически компаниите трябва да са готови за това.

Най-четени