Европейската прокуратура конфискува над 2400 контейнера с китайски стоки в Гърция

Тази операция е най-голямата по рода си в европейската история

Европейската прокуратура (EPPO) обяви, че от юни насам е конфискувала 2435 контейнера в пристанището на Пирея във връзка със случай на митническа измама в ЕС, съобщава електронното издание на в. Kathimerini.

Шестима души, включително двама митнически служители, са обвинени.

Подсъдимите са обвинени в многократно фалшиво удостоверяване, което е довело до незаконни печалби и загуби за бюджета на ЕС в размер на над 871 000 евро, както и в подбуждане към митнически измами.

„Първите 500 товарни контейнера бяха конфискувани по време на акцията през юни. Допълнителни 1935, които са били в транзит към ЕС, са били конфискувани при пристигането им в пристанището на Пирея, с което общият брой достига 2435“, се казва в съобщението. „Това е най-голямото конфискация на контейнери до момента в ЕС.”

Според съобщението, контейнерите в момента се проверяват.

Те бяха натоварени предимно с електрически велосипеди, текстил и обувки, внесени от Китай, като митата и ДДС бяха укривани чрез системно подценяване на истинската им стойност.

Юнската акция в Пирея беше част от операция „Калипсо“, която обхвана четири държави и беше насочена към престъпни мрежи, замесени в мащабни измами с ДДС, свързани с внос от Китай. Общо 10 души бяха арестувани в целия ЕС.

Европейската прокуратура заяви, че измамата е продължавала поне осем години, причинявайки щети от най-малко 350 милиона евро мита и 450 милиона евро ДДС.

След акцията през юни, Европейската прокуратура отбеляза, че гръцките митнически власти са съобщили за по-високо ниво на съответствие, като вносителите в Пирея декларират подобни стоки на стойности, близки до действителната им стойност.

Най-четени