Франция "има нужда от период на възстановяване" след седмиците на протести срещу пенсионната реформа, които понякога ескалираха в сблъсъци на насилие, каза премиерът Елизабет Борн, цитирана от Ройтерс.
Тя обаче не предложи как да бъде успокоено политическото напрежение, обхванало страната, отбелязва агенцията.
Протестите, които бяха подети от синдикатите срещу оспорваната пенсионна реформа на президента Еманюел Макрон, прераснаха в широко разпространен израз на гняв срещу държавния глава, след като той заобиколи парламента при прокарването на промените.
Малобройните протести вчера показват, че движението може би започва да губи импулс. Реформата обаче няма подкрепата на обществото и това загатва за отслабената позиция на Макрон, който няма мнозинство в парламента, посочва Ройтерс.
"Трябва да сме много внимателни да не насилваме нещата. Трябва да ги оставим да се уталожат… Страната трябва да се успокои", каза френският премиер в публикувано днес интервю за в. "Монд", информира БТА.
Макрон иска да повиши възрастта за пенсиониране с две години до 64 години, за да не се стигне до огромен дефицит в бюджета на пенсионната система. Според синдикатите обаче тези средства може да се набавят по друг начин.
Протестиращите смятат, че единственият начин да се излезе от ситуацията е реформата да бъде отменена. Този вариант обаче многократно беше отхвърлен от правителството.
"Ако наистина искате обстановката да се успокои, трябва да отмените реформата", каза днес за телевизия "Бе Еф Ем" ръководителят на умерения синдикат "Се Еф Де Те" Лорaн Берже.
Критиците на реформата сега очакват решението на Конституционния съвет, което ще излезе на 14 април. Ако той прецени, че реформата е в разрез с конституцията, може да я отхвърли напълно или отчасти. Рядко обаче се случва Конституционният съвет да отхвърли изцяло даден закон, отбелязва Ройтерс.