Емблематичната за Трявна Часовникова кула грейна с ново осветление. Изгорелите осветителни тела по фасадата на сградата са подменени. Трите LED прожектора, които също са били извън строя са заменени с нови.
Часовниковата кула е част от единственият у нас възрожденски архитектурен ансамбъл – площад, носещ името Капитан дядо Никола. Часовниковата кула е построена през 1814 г., а механизмът и е от 1815 г. Според легендата, за да получат разрешение за строежа и, тревненските жени е трябвало да се откажат от своите традиционни накити за глава – сокай. В архитектурно отношение отделните части на кулата са изградени в хармонични пропорции. Камбаната е релефно изписана от габровските майстори Кънчо и Генчо Радославови през 1815 год. По–късно, през 1971 год., към часовниковия механизъм е прикачен магнетофон, който в 22.00 часа след последния десети звън на камбаната, автоматично се включва и от кулата се разнася мелодията на песента „Неразделни“ от Пенчо Славейков. С това тя става химн на града.
"Часовниковата кула е построена с помощта на местното население от тревненски майстори. Висока е 21.15м. Състои се от три части- паралелипипедна основа с квадратно сечение, градена от камъни, изравнявани със сантрачи. Средната част е осмостен, завършва с малка стряха, покрита с ламарина. Тази част неколкократно е променяла вида си – зидана е и първоначално била измазана отвън и варосана. През 1891г. Иван Халачев от с.Бахреци я покрил с дъсчена обшивка.В средната част на кулата е монтиран и часовниковият механизъм, който първоначално бил само с камбана,без циферблат и стрелки.Изработен бил през 1815г. от майсторите Къню и Геню Радославови от Габрово.Горната част на кулата е също осмостенна от дърво, покрита със заострен покрив", разказват паметриви жители на възрожденския град.