ЕС облекчава санкциите срещу Косово

Кая Калас

Топ дипломатът на ЕС Кая Калас заяви, че блокът е започнал да отменя санкциите срещу Косово, но че този процес ще зависи от устойчивото намаляване на насилието и военните действия в северната част на страната, съобщава Reuters.

Европейският съюз (ЕС) наложи икономически ограничения на страната през 2023 г. заради ролята ѝ в напрежението в доминирания от сърби север, където левият албански националист министър-председател Албин Курти се опитва да разшири правителствения контрол.

Блокът намали финансирането с поне 150 млн. евро (170 млн. долара).

„В знак на нашата ангажираност мога да обявя, че ЕС започна постепенно да отменя мерките, въведени през юни 2023 г.“, заяви Калас пред репортери в Прищина.

„Решението отваря вратата за по-големи възможности за кръстосване, развитие, а също и за по-тесни връзки с Европа. Но то зависи от устойчивата деескалация в северната част на страната“.

Калас също така призова косовските политически партии да прекратят споровете, които блокираха съставянето на ново правителство след изборите през февруари, като заяви, че за да се осигури членство в ЕС, са необходими функциониращи институции.

Курти неколкократно не успя да осигури избирането на нов председател на парламента, което породи опасения за икономически спад след месеци на политическа безизходица в една от най-бедните европейски страни.

От средата на април законодателите се събират на всеки 48 часа, за да изберат нов председател на парламента - стъпка, която е необходима, за да може Курти, който не успя да спечели мнозинство на изборите през февруари, да се опита да състави коалиционно правителство.

Калас, който по-рано в четвъртък посети и Сърбия, заяви, че 27-членният блок е отворен за разширяване и иска Косово да се възползва от плана за растеж на блока за Западните Балкани на стойност 6 млрд. евро.

„За да се случи това, Косово се нуждае от функциониращи институции, които да могат ефективно да осъществяват реформите, и затова насърчавам всички партии да преодолеят политическата безизходица и бързо да сформират правителство“, каза тя.

И Косово, и Сърбия се стремят да се присъединят към Европейския съюз, но за да постигнат напредък, трябва да нормализират връзките помежду си и да установят дипломатически отношения. През 2013 г. страните се съгласиха да започнат спонсориран от ЕС диалог, но напредъкът е малък.

Най-четени