Европейският съюз очаква търговските разследвания на президента Доналд Тръмп да увеличат количеството стоки от блока, за които са наложени американски мита, до 549 милиарда евро, което ще ескалира трансатлантическия конфликт, докато двете страни се опитват да договорят намаляване на митата.
САЩ заявиха, че може да наложат мита върху вноса на дървен материал, фармацевтични продукти, полупроводници, критични суровини и пикапи, което би засегнало стоки от ЕС за още 170 милиарда евро, което представлява около 97% от общия износ за САЩ, заяви търговският представител на блока Марош Шефчович по време на реч във вторник.
„Тези вносни мита са неоправдани и причиняват икономически щети от двете страни на Атлантика“, каза Шефчович пред законодателите в Страсбург, Франция. „Тази ситуация не е приемлива и не можем да си позволим да бездействаме.“
Шефчович води преговори с администрацията на Тръмп и тази седмица се очаква да представи документ на САЩ, за да се опита да даде тласък на преговорите, съобщи Bloomberg по-рано. Очаква се предложенията от ЕС да включват намаляване на търговските и немитнически бариери, стимулиране на европейските инвестиции в САЩ, сътрудничество по стратегически предизвикателства като борба с нелоялната конкуренция, както и закупуване на повече американски стоки.
В случай на провал на преговорите, ЕС също така подготвя ответни мерки за възстановяване на баланса на търговските отношения, каза Шефчович. ЕС работи върху допълнителни списъци с американски стоки, които ще бъдат засегнати от мита, и е обсъждал дали да наложи ограничения за износ, съобщи Bloomberg по-рано.
Първата стъпка би била повторното активиране на митата на ЕС, които понастоящем са спрени за американски стоки на стойност 21 милиарда евро, одобрени в отговор на митата на Тръмп върху стоманата и алуминия.
По-рано този месец ЕС се съгласи да отложи с 90 дни прилагането на набор от контрамити срещу САЩ заради 25% мита, които Тръмп наложи върху износа на метали от блока. Този ход дойде, след като президентът на САЩ намали така наречената си реципрочна ставка за повечето износни стоки от ЕС от 20% на 10% за същия период от време. Тръмп също така наложи 25% мито върху автомобили, както и върху някои автомобилни части.
Шефчович заяви също, че ЕС действа бързо, за да диверсифицира търговските и инвестиционните си връзки със страни по света и да сведе до минимум въздействието на затруднените си търговски отношения със САЩ.
Друг основен източник на безпокойство е рискът от евтини стоки, предимно от Китай, да наводнят европейския пазар в резултат на американските мита. Шефчович заяви, че Европейската комисия е готова да използва всички налични инструменти за защита на продуктите от ЕС.
„Следим възможните рискове от отклоняване на търговията чрез специална работна група за наблюдение на вноса“, каза той. „Първите резултати от тази работа се очакват в средата на май.“