Папа Лъв XIV призова младежите да използват изкуствения интелект за добро

снимка: Vatican Media
Папа Лъв XIV

Думите на папа Лъв XIV контрастираха с тези на Франциск

Папа Лъв XIV призова събрание на потребители на социални медии да използват изкуствения интелект за доброто на хората, вместо да стават жертва на неговите опасности, като използва по-оптимистичен тон от огнените и мрачни изказвания през последните години, предпочитани от неговия предшественик Франциск.

Първият американски папа получи възторжен прием по време на месата в базиликата „Свети Петър“ във вторник, като позира за селфи под ревовете на тълпата, докато стотици държаха телефоните си над главите, за да го заснемат.

Говорейки на смесица от английски, испански и италиански език, той предупреди събралите се да отхвърлят „лекомислието“ на фалшивите новини и онлайн срещите, като призова младите хора да не „броят последователите си“, а вместо това „да работят като агенти на общението“.

"Не става въпрос просто за генериране на съдържание, а за създаване на среща между сърцата. Длъжни сме да работим заедно, за да развием начин на мислене, да разработим език на нашето време, който дава гласност на любовта”, каза папа Лъв XIV.

Луис Антонио Тагле, изтъкнатият филипински кардинал, който председателстваше службата, подчерта, че всеки човек е влиятелен в Божиите очи. 

Рядката среща е част от юбилея за младежите, който ще завърши с бдение и литургия в полето в покрайнините на Рим. Най-голямото събитие на Свещената година на Ватикана, едноседмичното честване се очаква да привлече половин милион млади хора, които вероятно ще натоварят до краен предел скърцащия обществен транспорт на Вечния град.

Думите на папа Лъв XIV контрастираха с тези на Франциск, който през януари, три месеца преди смъртта си, одобри публикуването на документ от 13 000 думи, в който се твърди, че изкуственият интелект съдържа „сянката на злото“ и може да „пороби“ работниците, като ги ограничи до „строги и повтарящи се задачи“.

Въпреки това обръщението на Лео съдържаше и предупреждение: „Нищо, което произлиза от човека и неговата креативност, не трябва да се използва, за да се подкопава достойнството на другите“, каза той.

В края на литургията папата призова за прекратяване на световните конфликти, като каза „колко много се нуждаем от мир в тези времена, разкъсвани от вражда и война“.

Най-четени