Кралят е мъртъв, да живее кралят! Така казват, когато се сменя владетелят с надеждата, че наследникът му ще се окаже достоен за короната. Тъкмо това се случи в женския тенис след изненадващото и мистериозно оттегляне на австралийката Ашли Барти от играта тази пролет. Ига Швьонтек получи короната сякаш случайно, но веднъж озовала се на върха, се почувства удобно и в момента изглежда така, сякаш през целия си недотам дълъг живот е била “кралицата на корта”.
За разлика от т. нар. “трима големи” в мъжкия тенис в последните години, при дамите е доста по-сложно. Особено след като стана ясно, че Серина Уилямс вече е със статут на “почетен шампион” - най-голямата все още активна звезда на корта все по-рядко се появява в игра, а когато все пак играе, не е познатата доминираща сила. Турнирите от Големия шлем пък излъчват по няколко нови шампионки всяка година, но това сякаш разводни картината - една тенисистка днес е на върха, а три месеца по-късно се оказва, че губи в първите кръгове на по-нискоразредните турнири.
Поне такава е засега съдбата на Елена Остапенко, Слоун Стивънс, София Кенин, Бианка Андрееску и Ема Радукану. Барбора Крейчикова пък няма толкова години пред себе си, а миналогодишният ѝ трофей от парижкия клей е по-скоро венец на кариерата ѝ, отколкото сигнал за ново начало. Наоми Осака пък затъна в психологически проблеми и все повече се отдалечава от тенисистката, която трябваше да заеме трона на Уилямс.
Ига Швьонтек вече остави зад гърба си въпросът за втората титла. Полякинята няма да е следващата в списъка от момичета на около 20 години, които имат по една снимка с някоя от четирите купи. Полякинята също блесна още като тийнейджърка преди 2 години, когато грабна първия си трофей от “Ролан Гарос”. След това обаче успя да се закрепи трайно в елита, да се изкатери бързо до върховете в ранглистата, да прибави титла и от “УТА 1000”, да стигне финал на парижкия клей и на двойки. А тази година започна с полуфинал на Аустрелиън оупън, след което направи истински фурор през пролетта.
Първо грабна купите на твърди кортове в Катар, Индиън Уелс и Маями, а след това показа, че е подобрила чувствително и играта си на клей. Ига по традиция залага на доста атакуващо, което води до доста печеливши удари, но и непредизвикани грешки. А “фината настройка” на този стил за червените кортове е направила така, че срещу полякинята е изключително трудно да се играе и в това се убедиха всичките ѝ съпернички.
Отказването на Барти завари Швьонтек насред радостта ѝ от титлите в САЩ, които веднага бяха последвани от такава в Щутгарт. Явно многото последователни мачове дойдоха в повече и Ига се отказа от участие в Мадрид, за да замине за Майорка, където тренира в академията на Рафаел Надал. Полякинята обяви, че има лека травма на ръката, но след завръщането ѝ на корта в Рим нямаше и помен от проблеми - нов трофей, последван от този в Париж.
А поредицата успешни мачове на Ига стигна невероятните 35. Подобна серия не се помни от средата на миналото десетилетие, когато Серина Уилямс спечели четири поредни титли от Шлема последователно...
А историята започва във варшавското семейство на зъботехничката Дорота и гребеца Томаш Швьонтек, част от олимпийската четворка скул на Полша. Двете им дъщери първо се опитват да тръгнат по спортния път на бащата, но по-голямата Агата се контузва, след като се мести от плуването в тениса и се заема с професията на майка си. По-малката Ига пък стъпва на корта, защото иска да е като кака си и започва да печели местните турнири, за да стигне до четвъртфиналите на девическия “Ролан Гарос” на 15. Младата тенисистка вдига чувствително нивото си на нискоразредните турнири, но дебютът на професионалния корт е отложен чак за 2019-а.
“От самото начало правехме това, което баща ми смяташе за най-правилно - признава Ига. - Взимал е и добри, и лоши решения, защото нямаше екип от десет специалисти, които да се грижат за всичко, което правя. Трябваше сами да търсим своя път. Може би извадихме късмет, защото повечето му решения бяха правилни и попаднах на добри треньори.”
След 6 години под ръководството на Пьотър Серпутовски, който я изведе до първите ѝ успехи, през декември Швьонтек реши да го замени с Томаш Викторовски, бившият наставник на Агнешка Радванска. И явно работата с него ѝ се отразява още по-добре - изисканата Ага успя да стигне веднъж до финал на турнир от Големия шлем, а Ига вече има две купи във витрината си. И всички около корта сякаш вече са готови да приемат доминацията ѝ...
Дава ми мотивация
Имаше моменти, в които играех добре, но тя не ми остави много възможности. Има си причини да е в такава победна серия. Опитвам се да не мисля за победите на съперничките си, но тя наистина беше на друго ниво. Също като Барти - когато излезеш срещу нея, знаеш, че ще е много трудно да я победиш. Доволна съм, че имам възможността да играя с нея, защото след такъв мач, придобиваш още по-голяма мотивация да подновиш тренировки с цел да станеш по-добър.
Коко Гоф, финалистка на “Ролан Гарос”
Показа, че е най-добрата
Титлата ѝ потвърди, че Ига е най-добрата в света. Лично аз съм много щастлив, че успях да изгледам успеха ѝ на живо, защото кариерата не ми дава много възможности да присъствам на други спортни събития. Беше ми много любопитно да гледам движението на краката на Ига и на съперничката ѝ Коко, донякъде прилича на това във футбола, но е различно... Победата ѝ е перфектната комбинация от емоции за нас в Полша.
Роберт Левандовски, футболист №1 на Полша
Останалите имат шанс на трева
Сезонът на трева поне ще даде някакъв шанс на останалите, но трябва да играят много агресивно. Според мен шансове имат тези със силни удари като Онс Жабюр, Даниел Колинс или Елена Остапенко. Трябва да се опитат да извадят Ига от ритъм, вместо да влизат в разигравания. Иначе Ига ще остане постоянна и ще продължи да ги мачка.
Войчех Фибак, полска тенис легенда от 70-те години
Завършила училище като план “Б”
За разлика от почти всичките си колеги, които напускат училище в ранна възраст, Ига Швьонтек има завършено средно образование. Докато отлага дебюта си в професионалния тенис, полякинята успява да съчетае гимназията със спорта.
“Трудно ми беше да повярвам, че ще стана номер едно, защото ако гледате логично, от Полша само Агнешка Радванска успя да пробие в големия тенис при жените - разказва Ига. - Аз харесвам математиката и обичам да изчислявам прооценти, а вероятността да стана суперзвезда в тениса беше доста малка. Затова исках да имам план “Б” и дори на 18 ходех редовно в гимназията. Всъщност бях доста старателна в уроците, чувствах се така, сякаш работя на две места. Дори през 2020-а продължавах да мисля, че трябва да имам нещо предвид, ако с тениса не се получи.”