Източното крайбрежие на САЩ потъва

Източното крайбрежие на САЩ потъва

Учените: „Това е реална заплаха“

Океанът се покачва с 4мм на година

Изображения, събрани от сателити, показват, че големи градове и градове по атлантическото крайбрежие на Америка бързо потъват. Ново проучване по тази тема е публикувано в списание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Съвместен екип от учени от Техническия университет на Вирджиния и Геоложкия институт на САЩ проучи данните от космическите апарати и създаде цифрови карти на района, които показват потъващите във водата пейзажи. Картите показват, че големи площи от източното крайбрежие потъват с най-малко 2 мм на година. И най-гъсто населените райони, заемащи площ от повече от 3 600 квадратни км, слягането там е още по-бързо - с над 5 мм на година.

„Продължаващото пълно слягане по източното крайбрежие на САЩ трябва да бъде причина за безпокойство“, каза водещият автор на изследването, аспиранта от Технологическия институт на Вирджиния, Леонард Оенхен, пред портала popularmechanics.com. „Това е особено вярно за райони с голямо население и висока концентрация на недвижими имоти“.

Сред тези, които първо трябва да се тревожат, са жителите на Ню Йорк, Лонг Айлънд, Балтимор, Вирджиния Бийч и Норфолк. Има повишена заплаха за инфраструктурата - пътищата, тръбопроводите, основите на сградите, железопътните линии и дори летищните писти. Те могат да бъдат повредени или срутени.

 В същото време морското равнище се покачва, причинено от глобалните климатични промени и топенето на ледниците. Според авторите на изследването сегашната скорост на покачване на морското равнище е около 4 мм на година. По този начин в тези райони се увеличава рискът от наводнения.

Разбира се, американците са загрижени преди всичко за съдбата на Ню Йорк, който има две летища близо до водите на Атлантическия океан и изключително натоварена железопътна система. Но изследователите посочват също Балтимор и Норфолк: в тези градове повече от 50% от инфраструктурата е обект на високите нива на слягане.

„Открихме, че само там, където скоростта на слягане не надвишава 2 мм, живеят повече от 2 милиона души и се намират 800 000 обекта с недвижими имоти“, казва друг автор на изследването, професор в Технологическия институт на Вирджиния, Манучехър Ширзаи.

(Превод за „Труд news“ - Павел Павлов)

Най-четени