Иранският министър на петрола Мохсен Пакнеджад заяви по време на посещението си в Москва в петък, че Иран ще засили сътрудничеството си с Русия в областта на селското стопанство, банковото дело, горивата и газа, като същевременно премахне пречките във всички сфери на сътрудничество между двете страни, съобщава Reuters.
Руският министър на енергетиката Сергей Цивилев, който говори заедно с Пакнеджад, заяви, че Русия може да достави на Иран 1,8 милиарда кубически метра природен газ през тази година на цена, която предстои да бъде договорена.
Русия задълбочи връзките си с Иран след началото на военния конфликт в Украйна и през януари подписа договор за стратегическо партньорство с Техеран. И двете страни са подложени на западни санкции.
Русия има дълга история на сътрудничество с Иран и помогна за изграждането на ядрения реактор в Бушер в южната част на страната, първият в Иран.
Руският президент Владимир Путин на среща с иранския си колега Масуд Пезешкян през януари в Кремъл заяви, че в крайна сметка Русия може да доставя на Иран до 55 млрд. куб. м газ годишно, макар и да започне от по-ниски обеми - до 2 млрд. куб. м.
Цифрата от 55 млрд. куб. м би била сходна с пропускателната способност на подводните тръбопроводи „Северен поток 1“ към Европа, които бяха повредени от взривове през 2022 г. и оттогава не доставят никакъв газ.
Говорейки по държавната телевизия по-рано в петък, Пакнеджад заяви, че Иран ще подпише споразумение за 4 млрд. долара с руски компании за разработване на седем ирански петролни находища.
Той и руският министър подписаха окончателен документ за двустранните споразумения след заседание на руско-иранската комисия за икономическо сътрудничество, но подробностите не бяха оповестени.
Руският газов гигант „Газпром“ подписа през юни миналата година меморандум с Националната иранска газова компания за доставка на руски газ по тръбопроводи в Иран. Възможните маршрути на газопровода не бяха оповестени.
Пакнеджад заяви, че Иран ще изпълни споразуменията с „Газпром“, включително за регионален център за разпределение на газ. Двете страни отдавна обсъждат създаването на такъв хъб в Иран, с възможното участие на Катар и Туркменистан.
В четвъртък Пакнеджад се срещна с руския вицепремиер Александър Новак, човекът, който отговаря за отношенията на Путин с Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).
В петък Пакнеджад заяви, че на световния петролен пазар има много несигурност, включително по отношение на въздействието на тарифните войни. През април президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви големи мита, откривайки нов раздел за повечето други държави, което разклати доверието на бизнеса и потребителите и доведе до бърза разпродажба на американски активи.
Пакнеджад заяви също така, че Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, водени от Русия, група, известна като ОПЕК+, ще вземат решения, за да осигурят стабилност на пазара. Той не уточни какво може да включва това.