Раждането на пощенската марка датира от 6 май 1840 г., когато Великобритания издава първата си марка „Пени Бляк“. Но как хората са получавали пощенските пратки преди това и какво е довело до идеята да се използват марки?
Преди плика и марката
Примитивните системи за съобщения съществуват, откакто съществува човекът. До 1840 г. всички тези системи са работили без нуждата от използването на пощенска марка.
В ранните дни на пощенската услуга, марки и пликове не съществували. Когато искали да изпратят писмо, хората го сгъвали и запечатвали, а адресатът на писмото трябвало да заплати разходите за доставка. Тъй като по това време таксите били високи, много хора отказвали да приемат писмата. Всъщност някои разработвали тайни кодове, чрез които да избегнат таксите. Поставяли тайни белези от външната страна на писмото, които предавали съобщението и всичко, което адресатът трябвало да направи, е да прочете тайното съобщение, да откаже да приеме писмото и по този начин да не плаща за него. Това наложило пощенските услуги да станат платени, за да се покриват разходите.
През 1837 г. сър Роуланд Хил, британски генерален директор на пощата, въвежда „Реформите на пощата“, при които пощенските разходи трябвало да бъдат платени от изпращача - не от адресата; и плащането се доказвало чрез поставяне на малко парче цветна хартия от външната страна на писмото - МАРКАТА! Предложението на Хил било дълго обсъждано в продължение на няколко години, но след сериозни дискусии промяната била въведена през 1840 г. Така на 6 май 1840 г. се раждат първите отпечатани от правителството пощенски марки.
Самият сър Роуланд Хил проектира първата марка, която струва едно пени и носи профила на кралица Виктория. Тъй като марката била отпечатана в черно, марката от 1 цент скоро станала известна като „black penny“ – „черно пени“ най-популярната марка в света. Популярността на тази нова система за изпращане на писма и предварително събиране на таксата се разпространява бързо и не отнема много време преди и други държави да започнат да я използват. През 1847 г. пощенският отдел на САЩ отпечатва първите си марки, марка с 5 цента, изобразяващ Бенджамин Франклин, и марка с 10 цента, изобразяващ Джордж Вашингтон.
Първата пощенска марка в България е отпечатана през 1881 година в Санкт Петербург по молба на руския княз Владимир Черкаски – строителят на Нова България. На първата българска марка е изобразен изправен лъв с корона, в горната част пише „български пощи“, а в долната стойността.
Колекционери на марки
С раждането на марките идва и раждането на колекционерите на марки или филателисти, както са известни. Малко след като през 1840 г. Великобритания въвежда самозалепващите се пощенски марки, хората започват да ги събират. През 1841 г. една жена дори публикува реклама в Лондон Таймс, в която търси помощ за събиране на марки, за да може да облепи стена на спалнята си.
Двата термина филателия и филателист, които се отнасят до събирането и проучването на пощенски марки, са получени от гръцката дума phileo, което означава „обичам“ и ateleia, което означава „безплатно“, в смисъл, че пощенските марки заместват пощенска такса. Когато хората започнали да събират тези интересни листчета хартия, никой не осъзнавал колко ценни могат да станат.
Появата на специални възпоменателни марки значително увеличава популярността на хобито. Първите щатски марки, издадени специално за възпоменание (запомняне и почитане) на нашата история, са издадени през 1893 г., за да отпразнуват откриването на Новия свят на Христофор Колумб. Няколко от тези марки от 1893 г. сега струват хиляди долари!