Белият щъркел - живително украшение

Носител или вестител на добрини

Красивата птица е символ на житейски сполуки

Не понасят градския шум

Още от детските години сме свикнали да се радваме на изящния бял щъркел - носител или вестител на добрини. В това са вярвали и нашите деди и прадеди. И така красивата птица е станала символ на житейски сполуки.

Уважаваме ли я достатъчно днес? Нека обърнем поглед към статистиката. Щъркелите изчезнали от Италия още през 3-ти век. В Англия и Белгия липсвали вече в края на 19-ти век. През 1900 г. в Швейцария са наброявали 15 двойки, а през 1950 г.- щъркелите напълно изчезнали. Когато преди време в едно швейцарско градче се появили два щъркела, това събитие предизвикало истинска сензация. В Швеция пък през 1934 г. имало 12 чифта от тези птици и от 1954 г. те повече не гнездили там.

В началото на века в Дания са идвали около 4000 двойки, а през 1970 г.- само 65. В Нидерландия белите щъркели са под угрозата от изчезване. Значително е съкратена числеността им в Германия. Общо взето в Европа са намалели двойно. А в Япония към края на 19-ти век се е запазила само една колония-на остров Хонсю. Сега там гнездата не са много, в някои от които  пиленцата не се излюпват. Разбира се има страни, където картината не е толкова черна. Расте броя на щъркелите в Полша, Чехия, Унгария, Австрия, Гърция, Турция, Испания, Португалия.

Кои са причините за намаляването на тези прелестни представители на световната фаунистична сбирка? Основен отрицателен фактор е изменението на климатичните условия и особено режимът на влажност. В този аспект зле е повлияло и промишленото усвояване на редица райони. Един полски орнитолог обяснява, че щъркелите не обичат цивилизацията - не понасят градският шум, бягат далече от електропроводите с високо напрежение, особено много се плашат от растително-защитните химически препарати. Загиват масово и по време на африканските си зимувания /при тамошната борба със скакалците интензивно се използват също химикали/. Напоследък не са редки и сблъсквания на тези птици със самолети.

Постепенното изчезване на щъркелите вълнува и орнитолозите, и всички любители на живата природа. Защо трябва да ги пазим? Преди всичко щъркелът е синантропен  вид. т.е.разпространението му е свързано с човека. И не подхожда на хората да го унищожават. Да погледнем и естетически-тези птици са великолепни живителни украшения на културния ландшафт. А имат немалко научно и стопанско значение. Заедно със земноводните и влечугите ядат гризачи, и насекоми, вредящи на селското стопанство. Нима това не е полезна дейност, като се има предвид  днешното сериозно търсене на биологични методи за растителна защита.

Учените в цял свят полагат отдавна вече специални грижи за увеличаването на щъркелите. С такава цел бяха и организираните международни преброявания на тези птици през 1934 г., 1958 г. и 1974 г. Може би и ние българите ще се заинтересуваме повече в това отношение, за да виждаме по-често червеноклюните красавци по старите дънери, по покривите, по комините, по купите сено.

Полезни съвети за въдичарите

Счита се, че щуката стои в засада, очаквайки жертвата си, а след това се хвърля към нея. Но в някои водоеми тази риба се лута насам-натам, обикаля-нещо съвсем необичайно. Защо става така? Щуката е слаб плувец, но скокът и е стремителен, затова и напада от засада. Ако във водата няма растителност, бреговете са голи, а дъното - равно, тя е принудена да броди, за да търси жертвата си. А открие ли я-започва преследване. По-често това се случва във водоемите, откъдето хищницата на може да излезе: да речем, по-надолу по течението на реката има бент, а по-нагоре е „зона” на бялата риба - нейният най-зъл враг.

Някои смятат, че бялата риба може да се лови и с по-едри рибки-стръв. Нека се знае-гърлото й е такова, както е и на другите хищници. Но в повечето случаи тя предпочита дребните жертви. Тази особеност се забелязва и при речния кефал. За улова му се използват малки блесни, а не тесни и дълги.

Смешки

Не можел точно да се каже

Запитали един ловец:
- Когато видя вълка, затракаха ли ти зъбите?
- Не мога точно да ви кажа, защото зъбите ми бяха в раницата, пък и аз малко недочувам...

Изгубеното куче

- Имах много хубав ирландски сетер и се изгуби.
- Дай обявление в някой вестник.
- Има ли смисъл! Та кучето ми не знае да чете...

Добри мъже

- Добрия съпруг е като усърдния ловец.
- Защо?
- И двамата трябва често да си затварят по едното око.

Съгласие

- Съгласен ли си утре да дойдеш с нас на риболов?
- Довечера ще питам жена ми дали съм съгласен...

Най-четени