Временният президент Илие Боложан назначи вътрешния министър Каталин Предою за временен министър-председател. Предою е и временен президент на Демократично-либералната партия (ПДЛ). Той ще осигури ръководството на Изпълнителната власт поне през следващите две седмици. Решението за назначаване на временен министър-председател идва след като Марсел Чолаку подаде оставка от поста министър-председател в понеделник.
Боложан подписа указа във вторник сутринта, с който назначи Предою за временно изпълняващ длъжността министър-председател, който ще изпълнява задълженията си до сформирането на новото правителство, съобщиха от президентската администрация.
"Временният президент на Румъния Илие Боложан прие в понеделник, 5 май 2025 г., г-н Марсел Чолаку в двореца Котрочени, който официално подаде оставка от поста министър-председател. Съгласно конституционните разпоредби, временният президент на Румъния взе под внимание оставката на г-н Марсел Чолаку и подписа във вторник, 6 май 2025 г., указа за обявяване на вакантната позиция на министър-председател на правителството на Румъния. Същевременно президентът Илие Боложан подписа указа за определяне на г-н Мариан-Каталин Предою за временен министър-председател, който да изпълнява задълженията на министър-председателя до сформирането на новото правителство“, се казва в прессъобщението на президентската администрация, цитирано от Digi24.
На 23 декември 2024 г. Каталин Предою беше предложен за вицепремиер и министър на вътрешните работи в новото правителство, ръководено от Марсел Чолаку, който подаде оставка в понеделник.
Какво може да направи едно временно правителство?
През преходния период, докато членовете на новото правителство не положат клетва, изпълнителната власт може да издава само актове от индивидуален или нормативен характер, необходими за управлението на публичните дела, без да насърчава нови политики. През този период правителството не може да издава наредби или извънредни наредби и не може да инициира законопроекти. Според закона, мандатът на временното правителство е ограничен до максимум 45 дни.
Кой е Каталин Предою?
Каталин Мариан Предою е роден на 27 август 1968 г. в община Бузъу, окръг Бузъу, според автобиографията му, публикувана на официалния правителствен уебсайт. Учи в Националния колеж "Богдан Петричейку Хашдеу" (1982-1986) и в Юридическия факултет на Букурещкия университет (1987-1991).
През 2003 г. получава научната степен доктор по право "Summa cum Laudae" от Букурещкия университет. Завършва университетското си образование през 1994 г., когато преминава специализация по юридическа професия в Адвокатската колегия на Кан, Франция. Той е бил университетски професор в Юридическия факултет на Букурещкия университет (1994-2007). Член е на адвокатската колегия в Букурещ (от 1991 г.). Бил е съдружник-основател и координатор на адвокатските кантори: "Racoţi Predoiu" (1995-2007) и "Zamfirescu Racoţi Predoiu" (2007-2008). Бил е адвокат в "Cabinet Individual de Avocatură Cătălin Predoiu" (2012-2016) и сътрудник-основател на адвокатската кантора "Stoian Predoiu" (2016-ноември 2019), предава Agerpres.
Каталин Предою и България
"Труд news" припомня, че като министър на вътрешните работи на Румъния Каталин Предолю работеше в изключително тясно сътрудничество с ръководството на българското МВР по общия ни и дълъг път към пълното ни присъединяване към Шенген. На 19 април 2024 г. тогава европейският комисар по вътрешните работи Илва Йохансон заяви в в София, че е предложила на Съвета до края на календарната година да определи датата за премахване на вътрешния контрол по сухопътните граници за Румъния и България. Министърът на вътрешните работи на Румъния Каталин Предою и еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон участваха в среща по покана на тогавашния вътрешен министър Калин Стоянов относно присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство. На обща пресконференция в сградата на МВР Илва Йохансон похвали България и Румъния, че "изпреварват някои от другите страни членки по изпълнение, благодарение на всички усилия, положени по външните граници". България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенген на 1 януари 2025 година.
на снимката: Калин Стоянов, Илва Йохансон и Каталин Предою в сградата на МВР в София на 19 април 2025 г. снимка: Петя Кузева
Мерките спрямо нелегалната миграция, сигурността по българо-румънската граница, външните граници на ЕС, както и борбата с трансграничните престъпни мрежи бяха сред темите, обсъдени от министрите на вътрешните работи на България и на Румъния Даниел Митов и Каталин Предою на среща в Букурещ на 19 март тази година в новото им качество на министри от Шенгенското пространство.
"Управлението на потоците през границата е важно за министерството на вътрешните работи (на Румъния). Искаме румънските граждани да усетят пряко и конкретно влизането в Шенгенското пространство. Разбирам, че българската страна трябва да продължи ремонтните дейности по Моста на дружбата Русе – Гюргево, но обсъдих с моя колега и приятел министър Митов конкретни мерки за облекчаване на трафика и за подкрепа на гражданите, които преминават границата, чрез смесени патрули и други оперативни мерки за облекчаване на граничния трафик", е казал Предою, цитиран в съобщение на румънското вътрешно министерство и Agerpres.
Той е предложил непосредственото внимание да бъде фокусирано върху укрепване на контрола върху външните граници на ЕС и осигуряване на безопасна мобилност в рамките на Шенгенското пространство, върху борба с мрежите на организираната престъпност и трансграничните заплахи, както и върху подобряване на отговора към нови предизвикателства чрез развитие на съвместни механизми за борба с киберпрестъпността и хибридните атаки.
Сред темите на разговора е била и борбата с наркотрафика, като министрите са се съгласили, че за тази цел е необходимо засилване на съвместните усилия на европейско равнище чрез по-голямо участие от всички полицейски структури и ефективна международна координация с подкрепата на службите на ЕС.
В съобщението се казва, че Митов е благодарил на румънския си колега за постоянното и цялостно сътрудничество както на политическо, така и на техническо равнище между министерствата в различни области и особено в общите усилия за управление на границите и ефективната борба с трансграничната организирана престъпност, където засилването на сътрудничеството между компетентните структури в рамките на съвместни разследвания е от ключово значение.
на снимката: Каталин Предою и Даниел Митов на 19 март 2025 г. в Букурещ, снимка: МВР