Кая Калас предлага допълнително разхлабване на санкциите срещу Сирия

Кая Калас

Ръководителят на външната политика на ЕС Кая Калас е предложила по-нататъшно разхлабване на европейските санкции срещу Сирия, за да се даде възможност за финансиране на сирийски министерства в области като възстановяването и миграцията, според документ, видян от Reuters.

Този ход идва, след като във вторник президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще нареди отмяната на санкциите срещу Сирия.

Очаква се външните министри на Европейския съюз (ЕС) да обсъдят отношенията с Дамаск на среща в Брюксел следващата седмица.

ЕС вече облекчи санкциите, свързани с енергетиката, транспорта и възстановяването, както и свързаните с тях финансови трансакции, но някои държави членки настояват за допълнителни облекчения, за да помогнат за плавния преход в Сирия.

Френският президент Еманюел Макрон заяви този месец, след като прие сирийския президент Ахмед ал-Шараа, че Париж ще настоява ЕС да прекрати санкциите си, когато те бъдат подновени.

По-голямата част от санкциите, наложени от 2013 г. насам, се подновяват всяка година на 1 юни.

Тъй като Световната банка оценява разходите за възстановяване на Сирия на повече от 250 млрд. долара, новите сирийски власти лобират пред европейските страни за облекчаване на строгите западни санкции, наложени на бившето правителство на Башар Асад.

Съгласно новото предложение от 14 май ЕС ще позволи на държавите членки да предоставят финансиране на сирийските министерства на отбраната и на вътрешните работи за сътрудничество „в областта на възстановяването, изграждането на капацитет, борбата с тероризма и миграцията“, се казва в документа.

Специална разпоредба ще позволи на държавите - членки на ЕС, да разполагат с по-голяма свобода на действие при работата със сирийски държавни структури, когато става въпрос за унищожаване на химически оръжия.

Новото предложение ще отмени санкциите срещу Търговската банка на Сирия, като същевременно ще запази мерките, насочени към лица, свързани с бившата администрация на Асад.

Най-четени