Китай увеличи златните си резерви за шести пореден месец през април, подчертавайки стремежа си да увеличи наличностите си от благородния метал, тъй като цените се търгуват близо до рекордни стойности, а търговската война продължава, пише Bloomberg.
Според данни от сряда, през миналия месец запасите на Китайската народна банка са се увеличили с около 70 000 тройунции. През последния шестмесечен период обемите са се увеличили с близо 1 млн. тройунции, или около 30 тона.
Златото се покачи до последователни рекорди тази година, подкрепено от съгласуваните покупки от централните банки, тъй като властите се стремят да диверсифицират притежанията си от щатския долар. Подемът на кюлчетата, чиито цени се повишиха с близо 30% през тази година, бе подпомогнат и от нарастващото инвестиционно търсене, тъй като водената от САЩ търговска война разтревожи финансовите пазари, породи безпокойство за американските активи и стимулира търсенето на убежища.
В Китай има признаци, че инвеститорите се насочват към златото, като обемите на Шанхайската борса за фючърси нараснаха рекордно през последните седмици. Неудържимият апетит на сушата доведе и до издаването на нови квоти за внос на злато от търговските банки.
В същото време властите се стремят да подкрепят икономиката и подготвят почвата за търговските преговори с висши служители на САЩ по-късно тази седмица. В сряда Пекин намали основния си лихвен процент и понижи размера на паричните средства, които кредиторите трябва да държат в резерв, като по този начин подчерта усилията си да подкрепи растежа.
Централните банки са увеличили покупките си на злато около пет пъти от 2022 г. насам, след замразяването на руските резерви, според Goldman Sachs Group Inc., която е сред най-гласовитите бикове на пазара на злато през последните месеци. Тенденцията вероятно е „структурна промяна в поведението на управлението на резервите и ние не очакваме обръщане в близко бъдеще“, заявиха анализаторите в бележка от март.
По това време банката изчислява, че Китайската народна банка държи около 8% от резервите си в злато, което е под средното за света ниво от около 20%, а също и далеч по-ниско от повишения дял, наблюдаван в някои развити икономики. Ако Пекин се насочи към заделяне на 20% и поддържа среден темп от около 40 тона месечно, ще са му необходими около три години, за да достигне това равнище - смятат анализаторите.
Последният връх на златото на място беше през април, когато цените достигнаха 3500 долара за тройунция. Досега през тази година те отбелязват ръст всеки месец, като последно бяха на ниво от около 3 387 долара.