Истории за морето и за създадения през 1951 г. дивизион спомагателни кораби ОХРА за охрана на рейда събра в сборник дългогодишният служител на Община Варна и началник на отдел „Отбранително-мобилизационна подготовка“ Георги Иванов. Книгата „Аз, охраджията“ ще бъде представена на 21 февруари от 15 ч в зала „Пленарна“ на общината, а събраните средства ще бъдат дарени за изграждане на музейна експозиция, представяща ОХРА.
Авторът е служил 23 г. във Военноморските сили и припомня множеството случаи на спасени човешки животи с помощта на охраджии. Примери са спасителните операции на дивизиона при обръщането на претоварения понтонен мост в Белослав, при гасенето на танкера „Ерма“, при спасяването на екипажи на аварирали над водите на Черно море вертолети и на сърфисти, отнесени от вятъра и теченията далеч от брега.
„В сборника „Аз, охраджията“ съм вложил цялата си обич към морето, флота, историята и в частност - тази на спомагателния дивизион ОХРА“, споделя авторът. Разказите му първоначално са публикувани в електронното издание на „Морски вестник“ под редакцията на о.р. д-р Атанас Панайотов и с подкрепата на заместник-командира на ВМС флотилен адмирал Ваньо Мусински и о.р. Никола Колев. „Солено-горчивият вкус на военноморския хумор явно се хареса на по-широката аудитория хора, обичащи морето. Така историите бяха събрани в книга“, описва предисторията на изданието Георги Иванов.
За него морето е религия, поезия, философия, но и наука, подплатена с цинизма на моряшката любов и студа на дълбините. „Трябва да си малко луд, с душевен афинитет към фантазии, за да поглеждаш открито в разпененото му лазурно-синьо око, но именно това те кара да мислиш, чувстваш и да вярваш“, описва вдъхновението си авторът, който от години е в резерва, но твърди, че морето обсебва завинаги.
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура