Междуконтинентални ракети срещу мафията използвали в Русия

Най-голямата полицейска кола

След разпадането на СССР милицията изпада в тежка криза и на помощ идва огромен МАЗ-543М

Поради липсата на средства служителите на реда се возели в линейки

Годината е 1994-та. В разгара на „дръзките деветдесет“ и „престъпния хаос“. По това време броят на организираните престъпни групи, действащи в Русия, е почти 6 хиляди. Органите на реда оценяват общия брой на мафиотската „армия“ на 100 хиляди души! Организираната престъпност напълно контролира шоубизнеса, търговията в Москва, Санкт Петербург и други големи градове, включително Нижни Новгород, почти цялото производство и продажба на алкохолни напитки и експортни доставки на суровини. 90% от бизнесмените са рекетирани (както се казва тогава, „за да те пазят, си плащаш“). 

Прогнозите също не са обнадеждаващи. Експертите предричат скорошно начало на криминални войни за преразпределение на сферите на влияние, както и идването на протежета на мафията или прякото им назначаване на кметски постове, регионални лидери и висши държавни служители. Улиците, особено вечер, са пълни с престъпници и апаши. Жителите все още нямат скъпи телефони в ръцете си, така че им вземат предимно пари, часовници и дрехи. Особено разпространени са грабежите на шофьори на камиони по междуградските магистрали.

Липса на средства

Редовните полицейски сили не са достатъчни за борба с бандитизма и започват да се формират допълнителни специални сили в цялата страна. На 6 април 1993 г. в Нижни Новгород е сформирана специална полицейска част (OMOН), наречена Нижни Новгородска гвардия. Благодарение на успешната си работа тя бързо става известна в цяла Русия. В същото време полицията за борба с безредиците няма почти никаква финансова или техническа подкрепа; дори няма униформи или оборудване.

Специалните сили се затрудняват и с транспорта. Положението там е направо катастрофално. През 1994 г. OMOН получава 15 джипа УАЗ, които се превръщат в един от символите на полицейските служби за няколко години. А бойците от специалния отряд за бързо реагиране на Волго-Вятския РУБОП (СОБР), също създаден през 1993 г., дълго време излизат на операции в обикновени оперативни леки автомобили като ВАЗ-2109. Интересното обаче е друго – миниваните УАЗ са “модернизирани“ линейки. 

„Цялото медицинско оборудване беше демонтирано и седалките бяха поставени отстрани на кабината“, казва ветеранът от СОБР Иван Акифев. „Основното им предимство беше наличието звукова и светлинна сигнализация, която улесняваше стигането до мястото на работа, както и „камуфлажът“ от матирано стъкло, благодарение на което служителите не се виждаха отвън. Е, престъпниците бяха напълно объркани, когато при тях спираше линейка и от страничната или задната врата изскачаше „отряд“ от 5-6 служители на СОБР.“

Бандитите не оказват никаква съпротива на бойците от специалните части, а веднага поставят ръце на капака.

„Гениална“ идея

Борис Немцов предлага при борба с безредиците полицията да използва ракетоносач.

През пролетта на 1994 г. вицепремиерът Борис Немцов решава да „помогне“ на гвардейците със специално оборудване. Той дава на полицията за борба с безредиците истински… ракетоносач. „В околностите на Нижни Новгородска област – в град Шумерля в Чувашката република е създадена специална машина на базата на… стандартен армейски ракетоносач, използван дълги години в стратегическите ракетни войски на страната. Сега довчерашният ракетоносач ще служи вярно и предано на Нижнегородския ОМОН“, пише вестник „Нижегородски новини“. Някои дори се шегуват, че Немцов се бори с организираната престъпност с помощта на междуконтинентални ракети.

Всъщност не става дума за „ракетоносач“, а за модификация на МАЗ-543М „Ураган“ – превозно средство за бойна поддръжка на междуконтинентални ракетни системи с преконфигурирана предна част, демонтирана дясна кабина и огромен товарен обем. Въпреки това е, меко казано, не съвсем ясно защо на ОМОН им е необходима такава огромна осемколесна машина с тегло 22 тона и дължина почти 12 метра.

Заместник-командирът на отряда Сергей Бирюков не желае да обиди вицепремиера и обяснява, че камионът може да се използва като малка казарма и мобилен щаб, кухня и столова. Или за потушаване на масови безредици в местата за лишаване от свобода. „До 1 април спецавтомобилът ще бъде паркиран в отряда, след което ще бъде тестван в действие“, пишат медиите.

Тромавият Ураган

Но подходяща "работа" за "Ураган" не е намерена. В края на краищата, за да се предотвратят размириците в централната част на града, трябва да се стигне до там. А огромният МАЗ-543M по никакъв начин не е предназначен за шофиране по тесни градски улици, да не говорим за крайградски магистрали. Само ако върви направо, през полета и гори... Но дори и тогава той може да стигне до мястото на безредиците едва когато приключат, защото скоростта на помощния автомобил е малко по-голяма от тази на танк!

„Ураганът“ е използван главно за "представителни" цели. Например по празниците го изкарват в центъра на града, за да го покажат на децата. Има планове да се направи мобилна баня от него, но скоро машината потъва в забрава. Превозното средство, което има задвижване на всичките осем колела, изразходва 125 литра гориво на 100 километра, а бюджетът на специалните части не може да поеме такива разходи. Най-голямата полицейска (или по-скоро милиционерска) кола в света все още стои на територията на една от частите на специалните сили в Нижни Новгород.

Най-четени