Колко долара спести DOGE на американските данъкоплатци?

Министерството на правителствената ефективност или DOGE публикува статистика, която показва колко пари са спестили на американците от първия си ден на работа. 

Докладът „Класиране на ефективността на агенциите“ беше публикуван рано сутринта във вторник и показва кои държавни агенции са спестили най-много от анулирани договори и други мерки за намаляване на разходите, предложени от DOGE.

DOGE, ръководен от милиардера Илон Мъск, който е и старши съветник на президента Доналд Тръмп, твърди, че общите прогнозни спестявания към понеделник са 65 милиарда долара.

Спестяванията идват от „комбинация от откриване/изтриване на измами, анулиране на договор/лизинг, предоговаряне на договор/лизинг, продажба на активи, анулиране на субсидии, съкращаване на работна сила, програмни промени и регулаторни спестявания“, пишат от DOGE.

„Ние работим, за да публикуваме всички тези данни по лесно смилаем и напълно прозрачен начин с ясни предположения, в съответствие с приложимите правила и разпоредби“, обещават от DOGE на своя уебсайт.

В доклада си отделът изброява договори, които са публикувани публично от Федералната система за данни за поръчките или FPDS, но DOGE предупреждава, че публикуването на FPDS на окончателни известия за прекратяване може да има забавяне до един месец.

„Възможно е да има несъответствия между FPDS и публикуваните числа, последните от които произхождат директно от служители на агенцията, сключили договора“, допълват от  DOGE.

Отличниците в класацията на DOGE за ефективност на агенцията за най-много спестявания са Министерството на образованието, Администрацията на общите услуги, Агенцията за опазване на околната среда, Министерството на труда и Службата за управление на персонала.

Агенциите, които са спестили най-малко средства са Държавният департамент, Националните здравни институти, Министерството на транспорта, Министерството на енергетиката и Министерството на търговията.

Миналата седмица DOGE заяви, че е спестил 55 милиарда долара, но близо 40% от анулираните договори не са спестили никакви пари, тъй като общата стойност вече е била напълно изплатена, което означава, че правителството има законово изискване да изразходва средствата за стоки или услуги или вече е похарчило парите, според множество издания, включително The Washington Post.

Освен това предполагаемите спестявания от 55 милиарда долара, за които DOGE претендира по това време, възлизат само на около 8,6 милиарда долара, когато изброените елементи бяха сумирани, според Bloomberg. За достигане на по-ниската обща сума е взета под внимание грешка в данните, публикувани от DOGE, в които първоначално погрешно е етикиран договор на стойност 8 милиарда долара, преди по-късно да бъде коригиран във федералната база данни на само 8 милиона долара.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков