Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев коментира заповедта на кмета на София Васил Терзиев за обявения неучебен ден днес и своето предложение към НС да се регламентира обявяването на неучебни дни – да не се случва еднолично от кмета, а да бъде съгласувано с МОН.
„Казах го преди близо месец за първи път. Причината не е само в решението на кмета от вчера, а че много кметове злоупотребяват с това правомощие, за да обединяват почивни дни, напр. около празник на общината – той е един ден, а те обявяват няколко почивни дни. Принципът на задължителност в образователната система не е с цел да тормозим децата, училищата и родителите, а да гарантираме правото на образование на детето. Наблюдаваме склонност на местните власти да се правят на добри или, защото им е лесно, да обявяват неучебни дни.
В конкретния случай със Столична община имаме извънредно обстоятелство, но проблемът е в предвидимостта, липсата на своевременност във вземането на решения. Най-голямото столично училище е предложило вариант на родителите учениците от 1 до 4 клас да са в училище. Можеше да се организират занимания, където и доколкото е възможно, за учениците, които имат възможност да се придвижат до училище. Няма как да се организира пълноценен учебен процес, но можеше да се вземе по-добро решение, само ако имаха 2-3 часа повече училищата, да попитат учителите кой може да е на работа, да се уведомят родителите.
"Апелирам към СО следващия път по-рано да планират и обмислят рисковете. Разбирам, че са пред трудна и извънредна ситуация, но тя е била известна и по-рано, можело е решението да се вземе по-рано и да се направи по-добра организация, поне за тези ученици, които могат да се придвижват сами до училище“, коментира той след днешното редовно заседание на Министерския съвет.
Вълчев допълни, че на заседанието са одобрени допълнителни средства по бюджета на МОН и по бюджетите на общините за закупуване на учебници: „Това се прави ежегодно, но от миналата година това бе разширено, за да обхване учениците в гимназиален етап. Одобрени са 45 млн. лв., които обхващат всички ученици от 1 до 12 клас за общообразователните дисциплини. Новото тази година – разширяваме това право към учениците в самостоятелна форма на обучение. Отделно от тези средства, предоставяме и средства за закупуване на учебници и помагала на българските неделни училища, които функционират в чужбина.“