Държавата не може да продължи със субсидиите
От три години Куба се намира в тежка икономическа криза и има сериозни проблеми със снабдяването с продукти и суровини. Жителите на карибския остров страдат от високата инфлация, недостига на горива и лекарства и честите прекъсвания на тока в някои части на страната. Всичко тези проблеми доведоха до безпрецедентна емиграционна вълна.
На този фон кубинското правителство обяви за 2024 година мащабен план за промени в макроикономиката на страната. Той предвижда повишаване на цените на енергията и прекратяване на субсидиите за основни хранителни продукти.
Премиерът Мануел Мареро изненадващо представи новия план пред парламента в края на декември. Президентът Мигел Диас-Канел трябваше да успокои обстановката. Той увери, че предвидените промени съдържат "комплексни решения, толкова комплексни, колкото е положението" в Куба.
Планът на Мануел Мареро цели да намали правителствените разходи, като премахне наложения таван на цените.
Същевременно е необходимо и съкращение на публични разходи, като вместо субсидиране на продукти, ще се предоставя финансова подкрепа на социално уязвими групи. Това представлява пълна промяна на парадигмата.
Предвижда се промяна на т. нар. libreta (от испански "тетратка"). Тя включва списъка, според който основни хранителни продукти като ориз, боб, олио, пилешко месо и други стоки се разпределят поравно между всички кубинци на силно субсидирани цени. Според министъра на икономиката Алехандро Гил тази политика струва на страната 1,6 милиарда щатски долара годишно.
Премиерът Мареро обясни, че държавата не може да продължава с "разточителството" на някои субсидии, като например тези за водата, електричеството, втечнения газ и горивата. Той обяви и увеличение на цените. В бъдеще бензинът и дизелът ще се продават на туристите срещу чуждестранна валута. Местният обществен транспорт ще поскъпне.
Заплатите в секторите на образованието и здравеопазването, които са особено засегнати от недостига на персонал, ще нараснат.
Планът предвижда и мерки за съживяване на туристическия сектор, насърчаване на производството на продукти за износ като никел, тютюн и ром, както и внос на суровини за стимулиране на вътрешното производство.
(Със съкращения, от Дойче веле)