За десетина година цените на апартаментите са нараснали пет пъти
В София е голям делът на сделките с кредит
Най-голямо търсене има на апартаменти от средния ценови сегмент, разказаха брокери. 85% от предложенията на пазара на имоти са двустайни апартаменти с площ от 55 до 65 кв. метра и тристайни с площ между 90 и 100 кв. метра. Инвеститорите в строителството най-често предлагат такива квадратури, защото са предпочитани от младите семейства, които са основният контингент купувачи.
По-големи и луксозни жилища се продават по-трудно, защото надхвърлят психологическата граница за цена на повечето купувачи. Но на пазара на имоти има търсене и на луксозни жилища. Има хора с големи финансови възможности, които държат домът им да осигурява висок стандарт на живот. Дружи пък предпочитат да инвестират парите си в луксозни имоти, с очакване, че през годините цените им ще нараснат повече, отколкото на апартамент в обикновена кооперация.
Търсенето на имоти е по-голямо от предлагането, което води до покачване на цените. Пазарът на имоти в по-големите градове на страната е сходен откъм профила на купувачите, но ситуацията не е еднаква навсякъде. В София около 70-80% от сделките са с банков кредит, докато в по-малките населени места този дял е по-малък. Сред причините за това са по-високите заплати в столицата, които дават възможност на купувачите да изплащат банков кредит, както и по-високите цени на жилищата. В по-малките селища по-голям дял от купувачите разчитат на налични пари при покупката на имоти.
Част от хората купуват имоти, за да съхранят стойността на парите си във времето. Ако парите им са в банка, инфлацията ги обезценява, а поскъпването на недвижимото имущество позволява да бъде реализирана печалба при продажба след години. В периода 2012-2013 г. цените на недвижимите имоти бяха доста по-ниски. Например в софийския квартал „Гоце Делчев“ средната цена е била 350 евро за кв. метър. Днес тя е достигнала между 1700 и 1900 евро за квадрат. Тези цени осигуряват най-висока достъпност на имотите за последните 15 години. Жилищата са достъпни благодарение на нарастването на доходите, а ниските лихви по банковите кредити са допълнителен стимул за пазара. Лихвите са ниски, защото има много голяма конкуренция между търговските банки.