Демилитаризацията и денацификацията на Украйна трябва да бъдат включени в мирното споразумение
Базите на НАТО в Украйна заплашват националната сигурност на Русия. Това каза руският външен министър Сергей Лавров в интервю за унгарския вестник Magyar Nemzet .
„Североатлантическият алианс отдавна не е отбранителен съюз, както твърдят лидерите на страните от НАТО“, подчерта Лавров.
Според Лавров, действията на НАТО в Югославия, Ирак и Либия не са имали нищо общо с отбраната на страните членки и подобни военни операции не могат да бъдат оправдани с отбранителни цели.
„Разполагането на военна инфраструктура на алианса на украинска територия и опитите за привличането му в НАТО представляват пряка заплаха за националната сигурност на Русия”, каза още Лавров.
"Демилитаризацията и денацификацията на Украйна, оттеглянето на съдебните искове срещу Русия, отмяната на антируските санкции и връщането на активи трябва да бъдат посочени в мирното споразумение. На дневен ред са задачите за демилитаризация и денацификация на Украйна, отмяна на антируските санкции, оттегляне на всички съдебни дела срещу Русия и връщане на незаконно иззетите ѝ на Запад активи. Всички тези разпоредби трябва да бъдат формулирани в правно обвързващо споразумение за мирно уреждане“, отбеляза той.
Лавров подчерта, че Русия е и остава отворена за политическо и дипломатическо решение на украинския конфликт, но разговорите трябва да са за траен мир, а не за примирие.
„Не е необходима паузата, която киевският режим и неговите външни куратори биха искали да направят, за да прегрупират войските, да продължат мобилизацията и да укрепят военния потенциал“, каза той.
Лавров добави, че устойчивото уреждане е невъзможно без премахване на коренните причини за конфликта. Според него, на първо място, е необходимо да се премахнат заплахите за сигурността на Русия във връзка с разширяването на НАТО и участието на Украйна в този военен блок.
„Не по-малко важно е да се осигури спазването на правата на човека в териториите, които остават под контрола на киевския режим, който от 2014 г. насам унищожава всичко, свързано с Русия, руснаци и рускоезични хора - руския език, култура, традиции, канонично православие, рускоезични медии“, продължи Лавров. „Необходимо е международноправно признание на новите териториални реалности, възникнали с включването на Крим, Севастопол, ДНР, ЛНР, Запорожка и Херсонска области в състава на Русия. Техните жители определиха съдбата си чрез свободно изразяване на волята на референдум.“