Лукашенко печели изборите в Беларус

Европейският съюз и САЩ заявиха, че не го признават за легитимен лидер на Беларус

В понеделник беларуският лидер и руски съюзник Александър Лукашенко удължи 31-годишното си управление, след като избирателните власти го обявиха за победител в президентските избори, които западните правителства отхвърлиха като фалшиви, съобщава Reuters.

„Можете да поздравите Република Беларус, ние избрахме президент“, заяви Игор Карпенко, ръководител на Централната избирателна комисия на страната, на пресконференция в ранните часове на понеделник.

Според първоначалните резултати, публикувани в официалния акаунт на Централната избирателна комисия в Telegram, Лукашенко, който не срещна сериозно предизвикателство от страна на останалите четирима кандидати в бюлетината, е взел 86,8% от гласовете.

Европейски политици заявиха, че вотът не е нито свободен, нито честен, тъй като независимите медии са забранени в бившата съветска република, а всички водещи опозиционни фигури са или в затвора, или са принудени да избягат в чужбина.

„Народът на Беларус нямаше избор. Това е горчив ден за всички онези, които копнеят за свобода и демокрация“, написа германският външен министър Аналена Баербок в социалната мрежа X.

Избирателните власти съобщиха, че избирателната активност е била 85,7% на изборите, в които право на глас са имали 6,9 млн. души.

Запитан за вкарването в затвора на опонентите си, Лукашенко заяви на пресконференция в неделя, че те сами са избрали съдбата си.

„Някои избраха затвора, други - „изгнанието“, както казвате вие. Ние не сме изгонили никого от страната“, каза той на пресконференция, продължила повече от четири часа.

Близък съюзник на президента Владимир Путин, който позволи на руския лидер да използва страната му като плацдарм за изпращане на войски в Украйна през 2022 г., Лукашенко по-рано защити вкарването в затвора на дисиденти и заяви: „Не ми пука за Запада.“

Лидерът на опозицията в изгнание Светлана Циханоуская заяви пред Reuters тази седмица, че Лукашенко е издействал преизбирането му като част от „ритуал за диктатори“. В неделя във Варшава и други източноевропейски градове се проведоха демонстрации срещу него.

Лукашенко отхвърли критиките като безсмислени и заяви, че не го интересува дали Западът е признал изборите.

Европейският съюз и Съединените щати заявиха, че не го признават за легитимен лидер на Беларус, след като той използва силите си за сигурност, за да потуши масовите протести след последните избори през 2020 г. Тогава западните правителства подкрепиха твърдението на Циханоуска, че Лукашенко е фалшифицирал преброяването на гласовете и я е измамил за победата.

Групата за защита на правата на човека „Вясна“, която е забранена като „екстремистка“ организация в Беларус, твърди, че в затворите му все още има около 1250 политически затворници, въпреки че Лукашенко е освободил повече от 250 през последната година по така наречените от него хуманитарни причини.

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви в неделя, че Беларус „току-що едностранно е освободила невинна американка“, която той назова като Анастасия Нуфер.

Той не даде повече подробности за случая, който не беше оповестен публично.

Войната в Украйна обвърза Лукашенко по-силно от всякога с Путин, а в Беларус вече са разположени руски тактически ядрени оръжия.

Според политически анализатори, ако конфликтът приключи, той най-вероятно ще се опита да възстанови връзките си със Запада в опит да постигне отмяна на санкциите.