Ляво-зелена коалиция води на евровота в Нидерландия

Ляво-зелена коалиция води на евровота в Нидерландия

По неокончателни данни от екзитпол

Партията на свободата с по-малка подкрепа от тази на парламентарните избори

Крайната десница за пръв път ще има депутати в ЕП

Коалицията “Зелени леви” - Партията на труда печели най-голяма подкрепа на изборите за Европейски парламент в Нидерландия. Коалицията ще има 8 депутатски места, сочат данните от екзитпол, предаде Би Би Си.

Нидерландия първа от всичките 27 държави в ЕС гласува за своите 31 представители в новия 720-местен Европейски парламент.

Крайнодясната и евроскептична Партия на свободата, на която предричаха между 8 и 10 места в ЕП, остава втора със 7 евродепутати. Преди пет години партията на Герт Вилдерс нямаше нито един евродепутат. Тя обаче спечели убедително последните парламентарни избори през 2023 година.

Медии коментират, че обединената лява листа е постигнала основната цел на предизборната си кампания за ЕП - да е по-голяма от Партията на свободата на Вилдерс.

Неговата реакция обаче беше друга: “Партията на свободата е най-големият победител!”, написа той в социалната мрежа “Х”.

Резултатът на партията му в сравнение с парламентарните избори е намалял от 25% на 22%. А подкрепата за левия алианс е нараснала от около 16% през ноември до 26% сега.

Намалявява и подкрепата за останалите партии, които формират новото коалиционно правителство заедно с Вилдерс.
Лидерът на “Зелените леви” - Партията на труда Франс Тимерманс заяви, че “проевропейските партии” са станали най-големите на тези избори. Той отправи послание и към останалите европейски държави, които ще гласуват през следващите дни. “Не е предрешено, че десните партии ще спечелят. Казвам им - погледнете към нас и направете същото във вашата страна”, заяви Тимерманс.

Екзитполът, базиран на представителна извадка от избирателни секции, има допустима грешка от едно място, което означава, че резултатите в Нидерландия далеч не са сигурни. Избирателната активност е била към 47%, което е с 5 пункта повече от тази на евроизборите през 2019 г., когато окончателната избирателна активност беше 42%.

Официалните резултати от вота за ЕП ще бъдат обявени в неделя след края на изборния ден във всички 27 страни на ЕС.
Днес гласуваха гражданите на Ирландия, днес е вотът в Литва, Малта и Словакия и в неделя в оставащите 20 държави. В Чехия и Италия вотът ще е по два дни - в събота и неделя.

Най-четени