Късно били изготвени указанията за районните комисии
Част от машините за гласуване били скрити зад кутии за кроасани в изборния ден. Това било сред основните причини, поради които в 160 (от общо 3000) секции с осигурено машинно гласуване, апаратурата да не бъде използвана нито веднъж, сочи анализ на Института за развитие на публичната среда. Друг проблем било неосигуряването на тайната на вота във Враца, Перник и Монтана, където машините били с екран към изборните комисии.
Това разкри експертът от института Ива Лазарова на пресконференция, на която беше представен анализ на данните от евровота.
26% (158 967 души) от гласувалите на 26 май са използвали машинно гласуване, сочи докладът. Апаратурата била най-много използвана в 23 ИР София, 24 ИР София, както и в Габрово, а едва 10-13% от жителите на Кърджали, Търговище и Монтана избрали устройствата пред хартиената бюлетина.
Над 34% от избирателите са гласували с преференция, но според експертите налице имало редица проблеми, свързани с преференциалното гласуване на машина. Основна пречка било това, че във формулярите на протоколите не било предвидено разделение между гласове с хартиена бюлетина и чрез машинен вот. “Пренасяйки обобщената цифра, може да се допусне грешка”, обясни Лазарова.
Тя посочи, че 6702 грешки е поправила ЦИК в протоколите на територията на цялата страна. Въпреки това, анализът на института показва, че в 1139 секции има несъответствие между данните от машинните протоколи и окончателните протоколи, които съдържат данни за преференциите.
“Има пълна липса на пренасяне на преференции от машинното гласуване в окончателния протокол с окончателните резултати”, подчерта още Лазарова, като отбеляза, че административните пропуски били останали некоригирани.
Тя напомни, че преференциите ще имат важно значение за пренареждането на листите на предстоящите местни избори тази година. Затова препоръките на експретите за избягване на административни грешки са да се публикуват своевременно методическите указания за машинно гласуване, опростяване на протоколите, както и да има стандарти за осигуряване на тайната на вота.
“На евроизборите бяха късно изготвени и публикувани методическите указания относно машинното гласуване”, обясни Лазарова. По думите є обученията на районните избирателни комисии били проведени в последните дни преди изборите. Така срокът, в който представителите на РИК-овете трябвало да се подготвят, бил твърде кратък.