Междузвездни войни: Какви космически ядрени оръжия подготвя Русия и защо са им полезни?

Космическите ядрени оръжия може да изглеждат като част от научната фантастика, но реалният живот понякога предлага нови сюжети, особено когато става въпрос за Русия, пише „Украинская правда“.

 Американски представители подчертават, че Москва разработва ядрени оръжия за атака срещу сателити. След изстрелването, той може да остане в орбита седмици или дори години. Ако бъде взривена, тя ще причини „безразборно“ унищожение на спътниците.

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте припомни плановете на Русия за разполагане на ядрени оръжия в космоса . Според него космическите възможности на Москва са остарели в сравнение със Запада. „Разработването на ядрени оръжия в космоса е начин Русия да подобри своите възможности. Това е много тревожно“, отбеляза той.

Защо космическата заплаха изплаши толкова много САЩ и какво подготвя Русия? Какви са мотивите на Путин и как се препоръчва на Щатите да реагират на това?

Началото на „космическата заплаха“

На 14 февруари 2024 г. световните медии бяха разтърсени от изявлението на републиканския конгресмен Майк Търнър , който предостави на Конгреса разузнавателна информация за „сериозна заплаха за националната сигурност“. Той не уточни подробности, но медиите бързо разбраха , че заплахата е свързана с Руската федерация и нейните операции в космоса.

„Не става въпрос за пускане на оръжия на Земята, а по-скоро за евентуалното им използване срещу спътници“, отбелязаха по това време източници на ABC News.

По-късно CNN съобщи, че Русия разработва оръжие, което при експлозия може да създаде мощен електромагнитен импулс (EMI), способен да деактивира правителствени и търговски спътници. Според събеседниците на канала в Пентагона, това са спътници, отговорни за мобилните и интернет комуникации, например големи групи от малки спътници Starlink.

Бивш високопоставен служител на Пентагона отбеляза, че всичко зависи от разстоянието до експлозията, нейната сила и възрастта на спътниците.

Според друг източник на CNN, най-голямата опасност от EMI устройства в орбита е, че те могат да създадат „минно поле“ от повредени спътници. Те ще започнат да се движат в хаотични орбити, което ще застраши всички нови спътници.

Дори и да е „просто“ спътник с ядрена електроцентрала и кинетични средства за унищожаване на други спътници (оръдие или ракети), създаването на подобна система е значителна ескалация от страна на Кремъл, подчерта Ханс Кристенсен, ръководител на програмата за ядрена осведоменост във Федерацията на американските учени.

Целта на „сателитния разрушител“ може да бъдат контролните устройства (Milstar) и спътниците за предупреждение за ракетна атака (SBIRS) на американските военни.

По-късно представителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби официално обяви, че Русия разработва противосателитни оръжия. Той подчерта, че по това време тя не е представлявала непосредствена заплаха. Кърби съобщи също, че Съединените щати са започнали директни дипломатически преговори с Руската федерация и други страни по отношение на тези оръжия.

Подробности за дипломатическото сътрудничество бяха предоставени по-късно от NYT . Според вестника, по време на Мюнхенската конференция по сигурността през февруари 2024 г. тогавашният държавен секретар на САЩ Антъни Блинкен е обсъдил с външните министри на Китай и Индия възможността Русия да разположи ядрени оръжия в космоса и ги е призовал да повлияят на Кремъл.

Блинкен отбеляза, че Си Дзинпин и Нарендра Моди трябва да разубедят Путин от стъпка, „която може да се превърне в катастрофа“. Той подчерта , че ядрена експлозия в космоса би унищожила не само американските спътници, но и китайските и индийските.

Използването на подобни оръжия може да деактивира глобалните комуникационни системи, което да доведе до прекъсвания във всичко - от службите за спешна помощ до мобилните комуникации, а отломките от експлозията биха усложнили навигацията или биха я направили невъзможна за всички спътници, предупреди Държавният департамент.

Както отбелязва NYT , американското разузнаване е научило за разработването на ново оръжие след няколко тайни изстрелвания на спътници, извършени от Руската федерация в началото на 2022 г.

Служители на разузнаването обясниха логиката на Кремъл: Путин е убеден, че никой от опонентите му, включително Съединените щати, няма да се впусне в пряка конфронтация с Русия, ако над глобалните комуникации надвисне заплаха.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков нарече тези изявления „трик“ от страна на Вашингтон, за да убеди Конгреса да гласува за помощ за Украйна. Путин твърди , че Москва няма намерение да разполага ядрени оръжия в космоса, а само развива космически потенциал, подобен на този на Съединените щати.

По-късно Пентагонът заяви , че Руската федерация е изстреляла противосателитно устройство в орбита на 16 май 2024 г.: „Русия изстреля спътник в ниска околоземна орбита. Според нашите оценки, това вероятно е противокосмическо оръжие, способно да атакува други спътници в ниска околоземна орбита.“

Роскосмос потвърди изстрелването на ракетата-носител „Союз-2.1б“ с космически кораби на борда в интерес на руското Министерство на отбраната, но не уточни кои са.

Според Пентагона, Руската федерация е изстреляла устройството в същата орбита като американски правителствен спътник. Новият руски спътник е подобен по технически характеристики на тези, които Русия разположи през 2019 и 2022 г. Песков заяви , че Русия „действа в съответствие с международното право и не нарушава нищо“.

През май 2024 г. WSJ разбра, че космическият кораб „Космос-2553“ с компоненти от руската противосателитна ядрена оръжейна система е изстрелян в космоса на 5 февруари 2022 г. Изстрелването е обявено от руското Министерство на отбраната и Роскосмос, но почти не се споменава предназначението на спътника - само че е оборудван със системи за тестване „в условия на радиация и тежки заредени частици“.

WSJ отбелязва, че Космос-2553 не носи ядрен заряд, но има неядрени компоненти на нова оръжейна система. Ако бъде използвана, Москва би могла да използва ядрена експлозия, за да унищожи стотици спътници в ниска околоземна орбита „в онази част от космоса, доминирана от космическите кораби на правителството на САЩ и SpaceX“.

На 25 април 2025 г. Ройтерс съобщи, че спътникът Космос-2553 вероятно е претърпял повреда. Странното поведение на устройството е регистрирано през ноември 2024 г. от радара LeoLabs. Допълнителни наблюдения, проведени през декември, позволиха да се каже с „висока степен на увереност“, че спътникът „се върти неконтролируемо“.

„Това наблюдение категорично подсказва, че спътникът вече не функционира“, се казва в изявление на базирания във Вашингтон Център за стратегически и международни изследвания , коментирайки данните на LeoLabs.

В отговор на разузнавателни данни, през април 2024 г. Съединените щати и Япония подготвиха проект на резолюция в Съвета за сигурност на ООН за забрана на разполагането на ядрени оръжия в космоса.

В проекта се посочва, че ядрена експлозия или използването на друг вид оръжие за масово унищожение в космоса може да има сериозни последици за всички страни. Авторите на резолюцията призоваха за неразработване на ядрени оръжия или други оръжия за масово унищожение, предназначени за разполагане в орбита около Земята.

Документът призовава за насърчаване на мирното използване на космическото пространство и предотвратяване на надпреварата във въоръжаването в космоса. Русия, както се очакваше, блокира приемането на резолюцията, отхвърляйки всички обвинения, докато Китай се въздържа от гласуването.

Впоследствие Русия подготви собствен проект на резолюция за „трайно предотвратяване на разполагането на оръжия в космическото пространство“, но Съветът за сигурност на ООН го отхвърли.

Заместник-постоянният представител на САЩ в ООН Робърт Ууд обвини Москва в правни манипулации и „отклоняване на вниманието от разработването на нов спътник с ядрено устройство“.

Постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя отговори с думите: „Дори не разбрах съвсем за какво говори.“ След гласуването той заяви , че Западът „най-накрая е свалил маските си и е станал това, което е в действителност“.

Точният характер на руската противосателитна система все още не е напълно изяснен. Анализаторите предполагат, че Руската федерация ще използва ядрена енергия, за да заглушава или „изпържва“ електрониката на спътниците, но не и за да ги сваля.

Въпреки че „Космос-2553“ съдържа неядрени компоненти, Пентагонът настоява за „ядреното предназначение“ на устройството. Основният въпрос е защо на Русия ѝ е необходимо евентуално ядрено устройство в орбита. Ню Йорк Таймс смята , че Кремъл може би е насочил атаките към американската сателитна група, заплашвайки оборудването, а не хората.

„Устройството ще се крие в ниска орбита като бомба със закъснител, напомняйки ни, че ако Путин бъде прекалено силно притиснат със санкции или военни контрамерки срещу амбициите си в Украйна и отвъд нея, той може да унищожи икономиката, без да е насочен към хора на Земята“, описаха вероятната цел на Кремъл интервюирани експерти от NYT.

Перспективата Москва да изстреля ядрени оръжия в космоса повдига въпроси относно сигурността на критични военни системи, телефонни мрежи, платежни системи и инвестиции в космическата икономика, въпреки че Путин отрича подобни намерения.

Федерацията на американските учени посочва три основни причини, поради които Русия би разположила ядрени оръжия в космоса.

Първото е разработването на ядрени оръжия. Кремъл инвестира сериозно в програми, които биха противодействали на господството на Америка. Така се появиха далекобойното подводно ядрено торпедо „Посейдон“ и крилатата ракета с ядрена бойна глава „Буревестник“.

Второто е геополитическата застраховка. Русия може да иска да има такъв ядрен капацитет и лостове, за да попречи на Съединените щати да атакуват Русия първи.

Трето, Путин иска да може да навреди на Америка в навечерието на директен конфликт. „Способността за детониране на ядрени оръжия в космоса и повреждане на група американски военни спътници може да се разглежда от Русия като полезна и необходима за подготовка за евентуален конфликт със Запада, за принуждаване на Америка да се оттегли в кризисна ситуация или за използване на превантивна експлозия като прелюдия към голям военен ход на Путин срещу НАТО или Америка“, предполагат учените.

Политическите перспективи за контрол над въоръженията са лоши. Въпреки това, поради риска от кризисна нестабилност, руските космически ядрени заряди са изключително опасни. „По-добре е Съединените щати да отговорят с половинчати мерки, отколкото изобщо да не отговорят“, обобщава Карнеги.

Най-четени