Министърът на образованието и представители на ръководствата на университети и студентските съвети обсъдиха повишението на таксите за платено обучение във висшите училища, което се дължи на стара законова формула, обвързваща таксите с държавната субсидия. За да се избегнат скокообразни увеличения и да се осигури предвидимост за студентите, се предлага законова промяна: таксите на студентите платено обучение да не могат да надвишават 60% от издръжката на студент, а увеличенията за вече записаните студенти да бъдат ограничени до максимум 20% годишно.
Целта е да се балансират устойчивото финансиране на университетите, конкурентните преподавателски заплати и достъпността на висшето образование. Наред с това се обсъждат мерки за засилване на интереса към инженерните и техническите специалности, включително чрез въвеждане на единен изпит по физика и присъединяване към вече съществуващия единен изпит по математика.
На срещата министърът на образованието Красимир Вълчев припомни, че законопроектът вече е минал през образователната комисия в парламента, но ще бъдат предложени поправки, а още тази седмица трябва да влезе за гласуване на първо четене в пленарна зала.
"Предлагаме на депутатите допълнителни корекции в Закона за висшето образование - така ще избегнем скокообразен ръст на таксите за студентите. Увеличения на висшето образование има по цял свят и по принцип трябва да има, защото срещу таксите стоят заплати на преподаватели, а те също се повишават. Не трябва да допускаме средствата от бюджета за студенти държавна поръчка да се използват за финансиране на платено обучение. Затова премислихме средните и допълнителните разходи на един учащ и ще предложим промени в закона. Таксите, обявени от висшите училища, за идната учебна година, ще могат да се коригират. Увеличението е за специалности, в които не можем да запълним държавната поръчка, като и за студенти платено обучение. Средната такса за студентите държавна поръчка е 1050 лева. За 10 години се е увеличила с 44%, а държавното финансиране с над 150%. Това означава, че страната финансира много по-голяма част от цената на обучението", съобщи министърът.
Според образователния министър "обратната страна" на ръста на субсидиите за висшите училища са увеличенията на таксите.
"В момента е повишена средната стойност на финансирането на един учащ в държавен ВУЗ. Внесен законопроект предвижда намаляване на процента от държавната субсидия на таксите платено обучение. В редица професионални направления имаме и добавка за качество и реализация. Тя също участва в изчислението. За това някои специалности в СУ, които са с високи показатели за наука и реализация, имаме и най-голямо увеличение", обясни още Красимир Вълчев.