В края на миналата седмица някои наблюдателни западноевропейски медии като френския седмичник „Експрес“ зададоха къде косвено, къде пряко въпроса дали естонката Кая Калас е наистина дипломат №1 на Европа? Защото според тях тонът на върховната представителка на Европейския съюз по външните работи и политиката на сигурност съвсем не се вписвал в характерните за дипломацията децибели по време на разговора й с външния министър на Китай Ван И в сряда в Брюксел. Където освен че буквално нахокала госта си, Калас или нейни шерпи го вкараха във вредна за междудържавните отношения интрига, от която бе принудено да го измъква с официално опровержение външното министерство на Пекин. И тогава някои коментатори в големите столици на Стария континент се запитаха дали Калас е точният човек за мястото, което заема, или е случайно калесана там чиновничка, която не разбира нищо от дипломация?
Пекин не може да допусне поражение на Русия във войната й срещу Украйна – това бе информационната бомба, която гръмна в петък във всички големи и добре информирани медии в Европа и в света, включително „Труд News”. Източникът на новината бе американската тв-компания „CNN“, която се позоваваше на списвания на английски в Хонг Конг в. „South China Morning Post“, а пък пред пожелали анонимност негови репортери китайски дипломати били сложили твърдението в устата на уж разприказвалия се в Брюксел министър на външните работи на Народната република – Ван И. Но всичко останало в информацията за неговата четиричасова среща с Кая Калас, пред която той бил заявил, че по ред причини Пекин не искал в никакъв случай да види, как Русия губи войната с Украйна, навежда на мисълта, че източникът на определеното от редица наблюдатели като „скандално“ твърдение се труди в брюкселска канцелария. По простата причина, че в официалното съобщение за срещата са изредени куп остри забележки, които Кая Калас била направила на Ван И: „Китайските компании са спасителната артерия на Москва в подкрепа на войната ѝ срещу Украйна и Пекин трябва да спре да руши международното право!“; „Допускането на война в Европа, докато Китай се стреми да укрепи връзките си с нея, е противоречие, което Пекин е длъжен да разреши!“; „Що се отнася до сигурността, отношенията ни са крайно напрегнати и Пекин трябва да спре да заплашва европейската сигурност чрез кибератаки, намеса в демократичните процеси и несправедливи търговски практики!“ Както отбеляза парижкият всекидневник „Льо Фигаро“, тези „забележки“ идват в момент, когато подкрепата на Запада за Украйна показва признаци на намаляване, а Пентагонът спира някои доставки за Киев на ключова бойна техника.
Явно ядосано от разтръбената най-вероятно от Брюксел позиция, че Пекин не можел да допусне поражение на Русия във войната й с Украйна, в петък министерство на външните работи на Китай отхвърли официално твърдението като лъжа. „Китай не се намесва в украинския въпрос“ – заяви пред журналисти говорителката на ведомството Мао Нин, подчертавайки: „Позицията на Китай по украинската криза е обективна и последователна – настояваме за преговори, прекратяване на огъня и мир. Продължителната украинска криза не служи на ничии интереси.“ Мао Нин добави още, че Китай иска политическо решение на конфликта възможно най-скоро и ще продължи да играе конструктивна роля заедно с международната общност, за да бъде намерен изход от войната.
Но Кая Калас бе косвено обвинена в недипломатичност и от апологета на европейската интеграция, бивш евродепутат, бивш премиер на Италия и професор по икономика в Париж - Енрико Лета. Имайки предвид предстоящата среща на високо равнище между ЕС и Китай в Пекин на 24 юли, той написа в нарочна статия, че конфронтацията на Европейския съюз с Китай сега е абсолютно нездравословна за Стария континент. „Изправени пред непредвидимия Доналд Тръмп, сега ние трябва да сме готови да се сближим максимално с Пекин, а не да го учим на външна политика.“ – подчерта Лета.