Българското правителство не е вземало решение за износ на оръжие за Украйна. Парламентът взе решение за оказване единствено на хуманитарна помощ. Това обяви вицепремиерът и лидер на БСП Корнелия Нинова след заседанието на Националния съвет на партията.
"Българският парламент не е издавал разрешение за износ на оръжие за Украйна. Искам да припомня някои принципи. След подписването на Минските споразумения още тогава междуведомствената комисия е приела указ, който на практика да не разрешава износ към Украйна. С тези правни актове се налага ембарго на търговията с оръжие“, заяви Нинова.
"БСП осъжда ескалацията на конфликта в Украйна и предприетата военна офанзива на руската армия. Тези действия са в нарушение на устава на ООН и принципите, залегнали в Заключителния акт от Хелзинки. Заедно с това настояваме международната общност да сложи край на двойните стандарти в прилагане на международното право", каза лидерът на БСП Корнелия Нинова.
"БСП не подкрепя въвеждането на икономическите санкции от страна на ЕС срещу Русия, тъй като те се доказаха в годините като неефективни и безрезултатни, както и с оглед на бъдещите негативни последици от тях за българската икономика и за гражданите" , заяви още Нинова.