Новият Карин дом във Варна ще отвори врати през септември. В модерната триетажна сграда, построена за година върху дарен от общината терен с финансиране от фондация "Велукс" семействата на подрастващи със специални потребности ще могат да намерят всички здравни, социални и образователни услуги, с помощта на които да осигурят независим и пълноценен живот на децата си. Това е амбицията на екипа от близо 60 специалисти ентусиасти, споделящи житейската максима на основателя на Карин дом – покойният дипломат и филантроп Иван Станчов, че нещата винаги могат да се променят към добро, стига да търсиш варианти за решение.
В новия център ще се разшири дейността, която Карин дом започва на 22 юни 1996 г. До момента той ползва потомствената вила на фамилия Станчови "Три кладенци" в Морската градина. Годишно подкрепа там получават около 300 семейства. "Планираме да увеличим капацитета с 10%, ще предоставяме и нови услуги – хидротерапия и детски здравен център за диагностика. Комплексът ще съчетава разнообразни функции. Ще има детска демонстрационна кухня, модерна физиотерапия, стаи за диагностика, индивидуална и групова терапии, сензорна и обучителни зали, образователна тераса и две детски площадки на двора", изрежда изпълнителният директор на Карин дом Борислава Черкезова. Сред бъдещите иновативни проекти е създаването на дигитална библиотека, която ще осигурява удобен достъп за родители и специалисти до обучения и създадени от екипа образователни ресурси.
Споделянето на опит е в основата на успеха на Карин дом. Във фокуса на работата на психолози, логопеди, физиотерапевти, ерготерапевти, кинезитерапевти, специални педагози и експерти по семейни групови практики е да предотвратят изоставянето на деца със специални потребности и да им дадат хоризонт за бъдещо развитие. Работата започва с най-малките на терен - от родилния дом, в семейна среда, в яслите и детските градини.
"Пионери сме в прилагането на ранната интервенция. Тя е много ефективна във възрастта до 3 г., когато е най-бурното ранно развитие на детето и то най-лесно усвоява умения. От 2013 г. Община Варна стана първата в страната, която финансира тази услуга за 40 деца годишно. По-късно съвместно със социалното министерство обучихме специалисти от центровете за ранна интервенция в 46 общини. Терапията на други 60 деца в Карин дом се покрива от държавата, а за останалите набираме средства чрез проекти и многобройни дарители. Дори пандемията не успя да ни спре. Веднага реорганизирахме дейността си и без ден прекъсване пренесохме консултациите онлайн. Благодарение на силната доверителна връзка с родителите не допуснахме застой в развитието на децата", разказа Черкезова.
След края на ограниченията Карин дом работи по 12 проекта, един от които - по програма "Еразъм", е насочен към предотвратяване на постковид прегарянето сред родителите и специалистите, които работят с тях и с децата. По линия на УНИЦЕФ екипът провежда и обучение на екипите на 30 забавачки за работа с деца със специални нужди. "Търсят ни и учители от вътрешността на страната, които искат успешно да адаптират тези свои възпитаници в класовете. Това е знак, че нещата не са разписани само на книга в закон, а се случват реално", смята Борислава Черкезова.
В Карин дом отново предлагат и семейни пакети за хора от други градове. В продължение на една седмица екипът обследва състоянието на детето - как то учи, играе и общува с другите и след разговори с родителите изготвя програма за работа с хоризонт от 6 месеца. Семейството я прилага с помощта на експерти от своя регион, а от Карин дом проследяват прогреса онлайн. За кандидатите да ползват различните услуги на центъра на място има ясен протокол - след подадено заявление се провежда първично интервю и се определят терапевтични курсове съобразно индивидуалните потребности на детето. "Броят и видът им зависи от целите, които фиксираме заедно с родителите, защото след финала им подкрепата продължава у дома", обяснява изпълнителният директор на "Карин дом".
За ефекта от дейността говори растящото търсене, което формира и листа на чакащите. "Стремим се да сме гъвкави и в нея да не остават повече от 15 семейства. В новия комплекс възможностите ни ще се увеличат и във второто направление, по което работим - център за социална рехабилитация и интеграция за деца от 3 до 7 г. Гордеем се с базата за физиотерапия, с големият басейн за водна рехабилитация и паралелно с това надграждаме екипа, който не спира да се обучава", казва Черкезова.
Адаптирането на добри практики от чужбина в родната действителност е част от рецептата, която движи напред Карин дом. Още при създаването му с помощта на специалисти от Уелс започва да се прилага Бобат терапия. С подкрепата на Феодора Станчов от 11 г. в центъра е изграден Монтесори клуб. Екипът е сред пионерите при работата с деца с хиперактивност и аутизъм, от 2008 г. там се прилага и музикотерапия. Опитът се споделя чрез обучения на близо 1200 специалисти от здравни, социални и образователния сектор годишно.
Всичко това вече ще става под покрива на новия светъл Карин дом. Месеци преди откриването му все още се търсят близо 200 000 лв. за оборудване на част от зоните. Кампании за набирането на средствата текат от декември, а поредната инициатива е благотворителна ретроспективна изложба, разказваща 25-годишния път на гражданската организация в 25 фотографии. Домакин на събитието на 11 май в британското посолство в София ще е посланик Роб Диксън. "На изложбата ще представим и книгата, в която е събрана живата история на Карин дом - в интервюта с хора от екипа, родители и деца", анонсира Черкезова. Между страниците е описана впечатляващата съдба на едно от първите подкрепени деца. Елена Колева страда от детска церебрална парализа. Терапията й в центъра започва, когато е само на година и половина. Днес тя води пълноценен живот, има образование и работа, а благодарността си изразява по впечатляващ начин - с покана за валс към Иван Станчов на тържеството по случай 80-годишнината му. "Тя вече танцува за себе си, но посвети първия в живота си валс на човека, който й вдъхна увереност да вярва в себе си", не крие вълнението си Борислава Черкезова.
Тя е убедена, че изложбата и книгата най-добре ще представят сбъдната мечта на основателя на Карин дом и последователите му и ще помогнат за успешния завършек на проекта за модерен комплекс. Въпреки несекващите кризи засега той се изпълнява по график заради неуморната работа на екипа и помощта на общината, многобройните дарители и местната общност.