Огнеборци, медици и полицаи спасяваха бедстващи при катастрофи заради наводнение

Огнеборци, медици и полицаи спасяваха бедстващи при катастрофи заради наводнение

В зрелищното учение край Дебелец участваха екипи и техника на институции от Велико Търново

Огнеборци, медици и полицаи спасяваха бедстващи при катастрофи вследствие на наводнение. Зрелищното учение се разигра под проливния дъжд в четвъртък на пътя между жп гарата в Дебелец и кв. „Чолаковци“ край Велико Търново.

Спасителни екипи направиха демонстрации как се реагира при инциденти с наводнени участъци от републиканската пътна мрежа. В резултат на водното бедствие трябваше да бъдат извършени действия от служители със специално оборудване и техника заради няколко произшествия. В река Белица беше паднал автомобил с ранен в него водач. За изваждането на возилото от придошлите води бе използван санитарно-спасителен плаващ всъдеход Амфибия.

Спасителите извадиха мъжът от колата и чрез въжета посредством алпийски способ го изнесоха на брега. Раненият бе транспортиран до главното трасе чрез платформа, теглена от АТВ. На пътното платно чакаше линейка и екип на Спешна помощ, който незабавно оказа първа помощ на пострадалия, който бе с хипотермия заради престоя в ледените води. Дрехите му бяха разрязани и му бе направен сърдечен масаж, използван бе и дефибрилатор. След това мъжът бе откаран в най-близката болница.

Наложи се пожарникари да режат ламарини на смачкани при верижна катастрофа автомобили. При сблъсъка колите бяха „излетели“ извън пътното платно. От мястото на трагедията се чуваха писъци на затиснати хора. Наложи се пожарникарите да режат ламарините на смачканите возила, за да извадят пострадалите. На помощ се притекоха и екипи на БЧК. 

При друга възникнала екстремна ситуация бяха използвани ленти за принудително спиране на автомобил, навлязъл в участъка на произшествието, чийто водач отказа да изпълни полицейско разпореждане.

Действията на екипите при отделните ситуации бяха ръководени от главен инспектор инж. Станко Лазов, началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност"-Велико Търново.

"Целта на мероприятието е да се провери степента на подготовка на структурите на МВР при ограничаване и ликвидиране на последствията от възникналата ситуация. Чрез подобни учения искаме да се подобри координацията между отделните институции, както и на познанията и уменията им за работа със специализирана техника. Да се проиграе системата за оповестяване и спазването на изискванията за безопасност при ликвидирането на подобен род произшествия", коментира старши комисар Любомир Баров, зам.директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.

Той допълни, че учението се провежда в изпълнение на проект „Надграждане на капацитета на реагиращите структури за съвместна реакция при възникване на опасност за безопасността на движението по Републиканската пътна мрежа и повишаване познанията на гражданите относно тяхното поведение при тези ситуации“. Учението бе реализира с участието на служители от РД „ПБЗН“, ОДМВР, Спешна помощ и БЧК-Велико Търново.

Действията бяха наблюдавани от директорите и техните заместници на 13 Регионални дирекции "ПБЗН" от страната.

На демонстрациите присъства и зам.министърът на МВР Кирил Ценкин.

"Структурите на МВР имат сили и средства да се справят при реални ситуации. Това, което виждаме в момента, показва, че разполагаме с възможности да отреагираме при бедствия и катастрофи. МВР работи за подобряване на материалната база и техническото оборудване, както и за обучението и повишаване квалификацията на служителите. Предвижда се и повишаване на възнагражденията им, което да стане от януари идната година. Очаква се да бъдат доставени над 200 пожарни автомобила. Започната е процедурата. Доставките на техниката ще се извършват приоритетно според нуждите на Районните служби", обясни зам.министър Ценкин.

 

 

Най-четени