Институцията на омбудсмана сезира министъра на здравеопазването Силви Кирилов, управителя на Националната здравноосигурителна каса Петко Стефановски, председателя на Надзорния съвет на НЗОК Явор Пенчев, както и председателя на Българския лекарски съюз Николай Брънзалов заради невъзможността Здравната каса да осигури заплащането на биомаркерната диагностика, задължителна за съвременната медицина в областта на онкологията.
Поводът е писмо от Фондация „Живот с рак“ за нарушени права на онкоболните на достъп до правилна диагностика, което възпрепятства получаването на съвременна медицинска грижа и осигуряването на адекватно и навременно лекарствено лечение.
От фондацията обръщат специално внимание върху значението на биомаркерите за диагностиката и определянето на най-подходящото и ефективно лечение на онкологичните заболявания, както и предприетите до момента обсъждания и действия за регламентиране заплащането на биомаркернатата диагностика от НЗОК.
„Доколкото бюджетната осигуреност е налице, проблем са само изчистването на административните стъпки, по които диагностиката да бъде извършвана“, пише до институцията на омбудсмана председателят на Фондация „Живот с рак“ Николай Диковски.
Според него има проблем „за завършване на преговорите и създаване на административен режим за назначаване, провеждане и заплащане на биомаркерната диагностика“.
„Пациентите са превърнати в заложник на решението на отделни компании да организират кампании за подпомагане на достъпа до биомаркерна диагностика, чрез които могат да получат организационна и финансова подкрепа, в случай че и до обемите, в които отделните фармацевтични компании имат възможност да направят това“, алармира още председателят на организацията.
„С безпокойство от описаното по-горе, бихме искали да припомним, че в началото на настоящата година институцията на омбудсмана се обърна към министъра на здравеопазването и управителя на НЗОК, като настояхме да бъдат обсъдени и предприети действия за осигуряване на гарантиран достъп на пациентите до изследване на биомаркери и заплащането им с публични средства", пише главният секретар на омбудсмана д-р Айсун Авджиев до сезираните органи.
В отговор беше получена подробна информация за предприетите от Министерство на здравеопазването стъпки, като в заключение се посочва, че е заложено Националната здравноосигурителна каса да заплаща медицинските изделия за биомаркерна диагностика, извън цената на амбулаторната процедура за лица с определени онкологични заболявания.
Същевременно се отбелязва, че с въвеждането на биомаркерната диагностика ще се осигури персонализирано лечение, с което се цели постигане на по-добро качество и удължаване на живота на пациентите. От НЗОК също информираха за предприетите действия и заложените средства за медицински изделия за биомаркерна диагностика при онкологични заболявания“, пише още главният секретар на омбудсмана.
Надзорният съвет на Здравната каса реши да възложи на управителя ѝ да създаде експертна работна група, в която да се включат представители на Българския лекарски съюз и на НЗОК и да се обсъдят всички детайли относно две амбулаторни процедури – процедура №5 и процедура №43, каза в края на март Явор Пенчев, председател на Надзорния съвет на НЗОК и зам.-министър на здравеопазването.