3500 лв. стартова заплата искат младите лекари

Автор: Труд news
Младите медици обещаха нови протести, ако исканията им не бъдат удовлетворени.

Специализантите написаха собствен проект за промени в Закона за лечебните заведения

Настояха за справедливо плащане със серия от протести 

Предлагат и повече пари за нощен труд

Основната месечна заплата на лекар без специалност, както и на магистър-фармацевт без специалност, е не по-малко от 150% от средната брутна работна заплата за страната през последните 12 месец. Това предлагат младите лекари в проект за промени в Закона за лечебните заведения. Това се случи на кръгла маса в парламента, организирана от “Бъдеще в България”.

Кристиян Райчев, председател на Асоциацията на студентите медици в София каза, че нямат нужда от промени на парче и за да не предпочитат завършилите медицина да работят като програмисти е време да се чуят исканията на специализантите и младите медици.

В предложения от специализантите законопроект за промени се предлага да има допълнително трудово възнаграждение на медицинския персонал за преминати форми на продължаващо медицинско обучение през предходната година, което да бъде не по-малко от 1% от основната заплата за всяка година. Райчев уточни, че инспекцията по труда трябва да контролира дали се спазва изплащането на така предложените възнаграждения.

Специализантите предлагат още да има допълнително възнаграждение за придобита допълнителна професионална квалификация, удостоверена със съответния документ, което да е не по-малко от 5% от основното месечно трудово възнаграждение, а ако е придобита на територията на ЕС или на Европейското икономическо пространство - не по-малко от 10%.

В предлаганите промени се предвижда заплащането за нощен труд да бъде не по-малко от 0,5% от размера на минималната работна заплата за съответната година, за всеки отработен час или част от него. Специализантите предлагат още съотношението между максималното и минималното брутно възнаграждение на медицинските специалисти в болниците да бъде не повече от 10:1, като брутното трудово възнаграждение се формира като сума от основното трудово възнаграждение и всички допълнителни възнаграждения на медицинския персонал.

“Ако не намерим пресечна точка с предложенията на политическите партии, сме готови отново за протести”, каза Райчев.

След заседание на парламентарната комисия по здравеопазване във вторник председателят на комисията проф. Костадин Ангелов каза, че на 28 юли се очаква общ законопроект - от всички парламентарни групи, за възнагражденията на медиците.

Най-четени