Все още не се знае колко българи имат намерение да се имунизират
Осем въпроса за ваксините зададе „Труд” на Министерството на здравеопазването, а чрез него и на Националния ваксинационен щаб, на водещи специалисти-инфекционисти и на експерти в областта на вирусологията.
Повод за отправените питания по важните теми е неяснотата и разнобоят между отговорните фактори. Така, например здравният министър Костадин Ангелов твърди, че масовата ваксинация ще започне през февруари-март, а според главния държавен здравен инспектор Ангел Кунчев, това ще се случи към месец май. Засега няма никаква яснота колко българи желаят да се ваксинират. Не е ясно и как при това положение правителството ще поръчва на сляпо количества ваксини.
Според националния ваксинационен план в първата фаза, която в момента тече подлежащите на имунизация са 243600 лица - медици, фармацевти, помощен персонал. Във втората фаза се предвижда имунизиране на персонала и хората в домовете за възрастни, както и педагози - общо 112 080 лица. Третата фаза обхваща „служители, участващи в поддържане на функционирането на основни за обществения живот дейности.” Четвъртата е за хора на и над 65 годишна възраст, а петата за всички останали.
1. Съотнесени ли са към състоянието на пациента качествата на ваксините?
2. При какъв здравен статус на пациента ваксината е противопоказна?
3. Посочено е, че 21 дни е минималният срок преди втората доза, а какъв е максималният?
4. Колко българи искат да се ваксинират след рисковите групи, кога ще започне масовата ваксинация?
5. Кой ще записва желаещите да се ваксинират?
6. Къде ще се ваксинират хората извън рисковите групи?
7. Какви количества ваксини е предвидено да закупим и на каква цена?
8. Преболедувалите COVID-19 трябва ли да се ваксинират и колко време след оздравяване могат да направят това?
Цялата информация е описана в придружаващата документация
Изборът на ваксина и дали тя да е протеин базирана или векторна, трябва да бъде направен от лекуващия лекар, а не от пациента. Това не е дреха, която купувачът да си избира. Говорим за медицински продукт и както има най-различни лекарства, които не се избират от лекуващия го специалист, така е и при ваксините. Лекарят, който познава съответния човек, ще прецени коя ваксина да се ползва в зависимост от неговото състояние, от придружаващите го заболявания, ако има такива.
Принципно не би трябвало да има голяма разлика между ваксините. Но важното е, че лекарят решава, а не пациентът.
А за ваксината единственото важно е да е ефективна - т. е. да предпазва поне от разболяване, ако не от инфектиране. Абсолютната противопоказност е при остро протичащи инфекциозни заболявания, а вече другите са относителни. Дали хора с трансплантации, с ревматоиден артрит, с автоимунни заболявания или с антикоагулантната терапия трябва да се ваксинират - цялата информация е описана в придружаващата документация на ваксината и съответно лекуващият лекар преценява пациентите си.
Прилагането на ваксината 2 пъти през 21 дни е уточнено в хода на клиничните изпитания на съответния продукт. Втората доза засилва, затвърждава ефекта от първата доза. Не бива схемата на приложение, препоръчвана от производителя на ваксините, да бъде променяна, но това е моето лично мнение. А по отношение на въпроса колко време ще действа ваксината - ваксината започна да се изработва през пролетта и влезе в клинични изпитания напролет и през лятото.
Във фаза 3 влезе в края на лятото, така че резултатите, които имаме, са от лятото до сега. Ваксината започна да се прилага на първите доброволци преди около 6 месеца.
Тези хора ще бъдат проследявани в продължение на 2 години и няма как да избързаме във времето, за да отговорим на всички въпроси сега.
Каквато и да е ваксина не се прилага при наличие на някаква остра инфекция, когато човек има температура. Когато на някой се поставя ваксина, той трябва да е клинично здрав. Не трябва да има и някакви тежки алергии.
Не би могло да се каже и колко време след като някой е боледувал от COVID той може да се ваксинира. Би било добре да се направи антителен тест, за да се установи състоянието на имунитета, защото той постепенно се губи. Знаете, че при COVID е непродължителен. Предполага се, че в рамките на три месеца имунитетът силно отслабва и е добре човек да се ваксинира.
Няма упоменат максимален срок между двете дози на ваксината. Говори се за допустими 6-8 седмици след първата ваксинация.
Смята се, че така ще има възможност да бъдат обхванати повече хора по време на имунизационната кампания, защото и след първата доза, човек е защитен.
Очаквам масовата ваксинация реално ще започне през април-май.
Преболедувалите коронавирус също трябва да се ваксинират, защото имунитетът, който се изгражда след прекарване на заразата е слаб в сравнение с този от ваксината.
В кратките характеристики на ваксините срещу COVID-19 ясно и точно е описано какви са противопоказанията. Няма противопоказания за хора, които страдат от странични и съпътстващи заболявания - сърдечно-съдови, белодробни и др., ако са в стадий на спокойствие, т. е. ако не са в активен стадий. Същото е в сила и за автоимунните заболявания, и за алергичните - ако не са в активен стадий, няма никакъв проблем. В характеристиките на внесената в България ваксина е посочено, че тя подходяща за хора над 16 г. Няма противопоказания да се поставя на хора на 100 г., а и над 100 г.
Ваксина не се поставя на човек, който има някакво заболяване в активна фаза - вирусна или бактериална инфекция с температура, с общо неразположение, при стомашно-чревни разстройства и оплаквания, или при сърдечни, белодробни, алергични и др. заболявания в активна фаза. Болен с астма или ХОББ (Хроничната обструктивна белодробна болест) не бива да се имунизират. И при най-малки съмнения е добре желаещият да се ваксинира да направи консултация с лекуващия доктор.
Максималният срок за втората доза ваксина може да бъде от два до три месеца, но на ваксината е регистрирана със срок от 21 до 28 дни за втората доза. Ние не можем произволно да решаваме какъв да бъде срокът.
Преболедувалите от COVID-19 могат да се имунизират веднага. Няма противопоказания, но с оглед на това, че в момента няма достатъчно ваксини е редно да изчакат 1-2 месеца, време за което антителата постепенно ще изчезнат и тогава да се имунизират.
Самолет докара 25 000 дози
Здравният министър Костадин Ангелов посрещна на летище София втория транш от 25 000 ваксини.
Втората пратка ваксини срещу коронавируса пристигна в София. Веднага ваксините бяха изпратени в 5 точки в страната, а след това те ще бъдат разпределени по останалите РЗИ-та в 28-те области в страната. Ваксините са за медиците на първа линия, които преди Нова година не бяха обхванати.
След края на тази първа фаза, стартира втората, която обхваща учителите и домовете за възрастни хора, като предстои да се уточни броят на желаещите, съобщи здравният министър Костадин Ангелов.
В домовете за възрастни са настанени общо 15 000 души и има 11 000 персонал. Следващата партида ще е от 32 000 ваксини. Амбицията ин е да стартира втората фаза най-много до 10 дни, каза министърът.
По думите му масовата ваксинация ще започне през февруари - март, когато ще има по-голямо количество ваксини и ще стартира с възрастните хора.
Хората трябва да са спокойни, че всеки един от тях, който иска да бъде ваксиниран, ще получи ваксина, има достатъчно количество, увери Ангелов.
Ваксинират по 5000 на ден
Две трети от населението иска да се имунизира
Атина,
Бойка Атанасова, наш кореспондент
Общо 47 болници - 42 държавни и 5 военни влизат в битката за ваксинация като на ден ще бъдат ваксинирани над 5000 души предимно медицински персонал и възрастни хора от старчески домове. От четвъртък, 7 януари, още 40 болници ще бъдат включени в плана за ваксинация, а от понеделник, 11 януари, нови 36 болници. Целта е постепенно да се ваксинират лекарите в болниците и а, на 20 януари, да започне ваксинирането на останалата част от населението според приоритет, даден от Комитета по ваксинацията. Към момента ваксина е доставена в големите градове на страната и островите. Към днешна дата са направени 4000 ваксинации.
Имунизационната програма в Гърция започна през м. декември, когато публично се ваксинираха президента, премиера и други политически лица. Целта им бе да изпратят послание до хората, че ваксинирането е безопасно и необходимо.
Гърция получи на Коледа първите 9750 дози от ваксината срещу коронавирус на Pfizer, които пристигнаха през ГКПП Промахон. Дни по-късно беше доставена и втора доставка от от 83 800 ваксини по въздух.
Увеличава се доверието към ваксините срещу COVID-19 в Гърция. Две трети от населението са съгласни да се имунизират според направено проучване.
Първи я получи мъж на 82 години
Препаратът на Оксфордския университет е по-лесен за складиране
82-годишният Брайън Пинкър стана първият пациент, получил ваксината на Оксфордския университет.
Великобритания от днес въведе в употреба втора ваксина срещу COVID-19 - тази, която е съвместна разработка на Оксфордския университет и на компанията „Астра Зенека”, предаде Би Би Си.
Първият човек, на който тя бе поставена, е 82-годишният пенсиониран мениджър по техническа поддръжка Брайън Пинкър, който от години е на хемодиализа. Пинкър заяви, че е горд, че е ваксиниран с продукт на Оксфордския университет и сега гледа напред към празнуването на 48-ата годишнина от сватбата си.
Здравният министър Мат Ханкок обяви въвеждането на новата ваксина за триумф на британската наука.
От препарата към момента са осигурени над половин милиона дози. Тази ваксина също е на две дози, като втората се поставя след 12 седмици. Тя обаче е по-лесна за транспортиране и съхранение, като може да се държи в обикновен хладилник. Освен това е разработена на принципа на вирусния вектор (чрез генетично модифициран вирус), за разлика от РНК ваксината на „Пфайзър”, която е разрешена за употреба в ЕС. Ваксинирането с нея във Великобритания започна в средата на декември.