Отбелязваме 175 години от избухването на въстанието от 1850 г. в Северозападна България

Възстановка ще пресъздаде героизма на въстаниците в крепостта „Калето“ в Белоградчик

Президентът Румен Радев ще се включи в тържествата

В Белоградчик и в манастира „Света Тройца“ край с. Раковица на 29 май официално ще бъде отбелязана 175-та годишнина от избухването на въстанието от 1850 г. в Северозападна България. Възстановка ще пресъздаде героизма на въстаниците в крепостта „Калето“ в Белоградчик, героизмът на загиналите във въстанието народни синове ще бъде почетен със служба в храма „ Свети вмчк Георги Победоносец” в Белоградчик и пред гробовете, в двора на църквата, на загиналите геройски народни синове. 
Литийно шествие ще извърви пътя от храма до крепостта „Калето“, където се издига паметник на загиналите ръководители на въстанието срещу османското робство, избухвало четвърт век преди Априлското въстание и потушено с кръв. Тържествена проверка - заря ще озари небето над Белоградчик в памет на повече от 4 000 герои, които в неравна битка за свободата на Отечеството намират смъртта си по време на въстанието. Президентът Румен Радев ще се включи в тържествата, съобщават от кметството в Белоградчик.

Честванията ще започнат  утре сутрин в манастира „Света Тройца“ край с. Раковица със служба в храма и поднасяне на цветя и отдаване почит пред паметните плочи в Раковишкия манастир на загиналите и зверски убити въстаници. Именно тук-в светата обител през 1850 г. се взема решението за избухването на въстанието. Самодейци ще пресъздадат живи картини от миналото - "Велико българско народно събрание - срещата на кнезовете в Раковишкия манастир".

В Белоградчишкото въстание, което е първото и най-голямо масово организирано бунтовно селско движение в Северозападна България, известно като въстанието от „лето 1850-то“  срещу Османската власт, участват  над 10 000 бунтовници от районите на Видин, Кула, Белоградчик и Лом, които без нужното снаряжение воюват срещу османските поробители, загиват геройски и печелят безсмъртието си. Въстанието от 1850 г., тази славна страница от нашата история не е имала своя Захари Стоянов, за да стане популярна, но е важно да се знае, че преди Оборище е бил Раковишкият манастир, преди героичните Батак и Перущица, е бил Белоградчик, разказа историкът Емил Цанков, председател на Инициативният комитет за честванията на 175-та годишнина от най-голямото въстание, избухнало в Северозападна България през 1850 г.

Нека помним своето минало и да се гордеем, че сме българи, каза видинският историк Маргарита Радулова по повод юбилейната годишнина от възпоменателното събитие, заемащо славно място в хилядолетната българска история. И допълни, че основание  и гордост можем да твърдим, че въстанието на селяните от Северозападна България не е предистория, а е част от историята на националноосвободителните борби на българския народ, чиято главна цел била създаването на независима национална държава. Затова трябва да помним и  пазим паметта за героите и паметта за въстанието от лето 1850 в Северозападна България.

Най-четени