Това препотвърди позицията на Европейската комисия, която отдавна е декларирала, че България и Румъния трябва да са в Шенген. Да, имиджово е добре, но практически от това няма да произтече нищо, защото ключът към решаване на този казус не е основно в две държави. Казаното от Урсула ми заприлича на съчетание от художествената гимнастика - със задължителни елементи и с волна програма. Това каза за Bulgaria ON AIR евродепутатът Петър Витанов.
„Волната програма беше за десните слушатели - как ще подобри конкурентоспособността, как ще намали инфлацията и данъчния товар. Тя направи индиректна заявка за следващо председателство”, заяви Витанов.
Според него е хубаво, че държавата ни е била поименно спомената, но повтори, че решението не е в Еврокомисията, а в правителството на Нидерландия и Австрия. Там има избори и основната тема е миграцията и гостът смята, че позицията им едва ли ще се промени. Той заяви, че държави, които декоративно дават подкрепа, но се крият зад Австрия и че българското правителство трябва ясно да каже какво иска и да се избере най-добрия модел.
"Това би дало кредит на доверие и политически дивидент на настоящето правителство. Няколко години и Борисов отказваше тази перспектива. Настоящите управляващи казаха, че предните не са свършили всичко. Социалистите сме направили това, което трябва, за да може държавите с ляво управление да са съгласни с приемането на България. Ние решихме проблема с Швеция. Нека бъдат така добри да говорят със съответните си партньори и да си помогнем на национално ниво", поясни Витанов.
Евродепутатът засегна и темата за украинското зърно. Той каза, че Европа най-вероятно не желае да няма такъв тип проблеми и би искала търговията да минава безпрепятствено, но има някои държави на границата с Украйна, които изпитват затруднение от този безконтролен внос.
"Контролът е занижен. Дори Полша, която е най-големият защитник на Украйна, постави на първо място своите граждани. Това, което направи българското правителството, е антинационално. Начинът, по който го направи също - може ли да не попиташ ресорния си земеделски министър? Ние сме решили да не защитаваме своето производство. Това говори едно - решението е спуснато отвън", допълни още Петър Витанов.