Трябва ли Европа и Украйна да присъстват на преговорите за мирното споразумение? Евродепутатът Петър Волгин даде следния отговор на този ключов въпрос в ефира на Нова телевизия: „Първо, да си дадем сметка какво представлява Европа в момента. Европа е просто придатък не към САЩ, а към една определена властова група, една част от властовия елит на САЩ. Този властови елит, символизиран от Джо Байдън, Камала Харис и части от Демократическата партия бяха взели Европа под аренда. Европа просто изпълняваше техните нареждания. Този елит вече не е на власт в САЩ, как искате тогава Европа да е на масата на преговорите?! На масата на преговорите могат да са хора с лица. Хора, които има собствена позиция. Извинете, но какво прави Европа три години?! Вие спомняте ли си за някоя мирна инициатива на Европа? Инициатива, която да е дошла от Урсула фон дер Лайен? Или от някои от онези велики европейски шефове? Те стояха и изпълняваха това, което им кажат. Какво ще търсят те сега на масата на преговорите, като нямат позиция?!“
Петър Волгин също така посочи, че в българското общество съществува страх, че е възможно български военни части да бъдат въвлечени във войната в Украйна. Той поясни, че този страх не е неоснователен, не е изкуствено създаден и не е вкаран отвън. „Този страх съществува просто като гледаш действията на българските управляващи. Не само тази коалиция, но и тези, които бяха преди. Българското общество знае, че каквото и да бъде поискано от нас, ние ще кажем „да“. Нашите управляващи са го доказали това с действията си. Дали става дума за пари, за оръжия или хора, ние винаги и на всичко казваме „да“. Е, как при това положение да си спокоен?!“
На уточняващ въпрос на водещата Марина Цекова, че става дума за мироопазващи войски като част от мирно споразумение и че именно „Възраждане“ преобразува това в страх от специална военна операция, Волгин поясни: „Този страх съществува, защото формулировките словесните могат да са всякакви. Можеш да облечеш в много красиви думи нещо, което после на терен ще стане съвсем друго, много кърваво и страшно. Така че аз наистина разбирам притесненията на хората и че те не са сигурни в добрите намерения на своите управляващи.“ Волгин каза също, че в третото изречение на декларацията, която партия „Възраждане“ не е подписала, се казва, че се съобразяваме с нашите ангажименти в НАТО. „И ти си казваш – обърна внимание Волгин, – да, в декларацията пише, че няма да пращаме военен контингент, обаче „съобразявайки се нашите ангажименти в НАТО еди-какво си“... Ами, представете си, че утре се реши да бъдат изпратени натовски войски в Украйна. И тогава ние какво ще правим, след като се съобразяваме с нашите ангажименти в НАТО?!“
Той защити позицията на „Възраждане“ с това, че ние още не знаем какво точно ще се случи в Украйна, не знаем дали там ще има сделка, мирно споразумение или просто ще има някакво прекратяване на огъня, което скоро може да отиде по дяволите и военните действия да се възобновят. „И представете си, че там има български войски, тогава какво ще се случи с тях?! – зададе риторичен въпрос Волгин. – Именно затова е нашето притеснение. Че българските управляващи винаги се снишават и действат според указанията, които им дават отвън. Хубаво е, че се промени властта във Вашингтон, защото ако беше Камала Харис нашите щяха да действат по съвсем различен начин.“
Относно доклада на датското разузнаване, който сочи, че Русия може да нападне страна – членка на НАТО, между 3 и 5 години от днешна дата, Волгин заяви, че подхожда скептично към подобни доклади на датското, естонското или литовското разузнаване и други подобни. „Тезата е, че Русия нападна Украйна, значи утре ще нападне Полша, това е начинът на разсъждение, нали?! Но бойните действия в Украйна се водят, защото тази държава беше превръщана в продължение на над 30 години в един антируски проект. И последният акорд беше това, че тя трябва да стане член на НАТО, трябва там да бъдат разположени натовски бази. Как си представяте, че Русия ще харесва това?! Представете си САЩ да харесват в Мексико да бъдат разположени руски части по някакъв техен договор за взаимно сътрудничество?!“
Заслужаваха ли си целта всички тези жертви, заради този страх на Русия, пита водещата Марина Цекова. „Тези жертви можеха да не бъдат дадени, ако се беше сключило споразумение през март 2022 г. в Истанбул. Това беше напълно възможно. Както разбрахме това споразумение е било готово, включително и украинските власти са били готови да го подпишат. Но тогава колективният запад, Борис Джонсън, Джо Байдън казаха „не“, войната ще продължи. Отидоха при Зеленски и му казаха, ти си велик, ти ще ги разбиеш...“
Евродепутатът обясни още, че ако Украйна е искала да запази територията си такава, каквато е съществувала преди, тя е трябвало да направи нещо много просто. Да изпълни Минските споразумения, които бяха сключени със съдействието на европейските лидери. В тези Мински споразумения се казваше, че Донбас трябва да получи широка степен на автономия, а нищо такова не беше направено.
В края на интервюто по НОВА телевизия, на въпрос дали Зеленски е диктатор, както твърди Доналд Тръмп, Петър Волгин с усмивка отговори по следния начин: „Какъв диктатор може да бъде Зеленски?! Зеленски е една най-банална марионетка на Демократическата партия на САЩ. Той е един човек, който изпълнява поръчки. Той няма никаква възможност нито да бъде диктатор, нито лидер, нито каквото и да било подобно. Съгласен обаче с опитите на Доналд Тръмп да преформатира американската държава, защото тя има нужда от това.“
Подкаст с Виктор Блъсков: Неизбрани чужденци диктуват на български медии - Соня Момчилова