Алианц Банк България е сред водещите банки във финансирането на земеделските стопани, като ежегодно банката отпуска над 200 кредита. Банката отчита постоянен ръст на клиентите в този сектор.
- Плевен е регион със силно развито земеделие. Какви са Вашите наблюдения за предизвикателствата, които стоят пред сектора?
- Действително Плевен е регион със силно развито земеделие. С регистрираните над 6 500 земеделски производители и обработвани около 2 700 хил. дка земя, районът отстъпва единствено на Добричка област. Развитието на селското стопанство е многостранен и динамичен процес. Според мен главното предизвикателство пред бранша в средносрочен план е Общата селскостопанска политика на Европейския съюз и по-специално обсъждането за пренасочване на части от бюджета за селското стопанство към други приоритети и оттам очаквани по-ниски размери на субсидиите. Това налага необходимост производителите да подсигурят средства за самоучастие. Именно в такива моменти нашата практика показва, че земеделските производители търсят допълнително финансиране чрез кредитиране.
- Как бихте описали съвременния земеделски производител?
- От опита, който имаме с наши клиенти бих казал, че съвременният земеделски производител е отворен към науката и новите технологии, готов е на експерименти и дори импровизации с идеята за модерно земеделие, и не на последно място – все повече щадящ природата.
- Засилва ли се присъствието на млади фермери в селското стопанство?
- Това, което забелязваме е появата и утвърждаването на второ поколение фермери, поемащи и надграждащи семейния бизнес. Все повече млади хора проявяват интерес към селскостопанското производство, съчетан със стремеж за придобиване на необходимите знания и подготовка за развитие на този бизнес.
- Предлагате ли специални кредитни продукти за земеделските стопани? Какви са те?
- Алианц Банк България традиционно е ориентирана към сектора Земеделие. Ние подкрепяме нашите клиенти в пълния цикъл на тяхната дейност при преференциални условия, като съобразяваме финансирането със сезонния цикъл и специфичния характер на производството. Даваме им възможност те да управляват своите плащания и парични потоци по най-добрия и удобен за тях начин, и да не изпитват затруднения по изплащането на кредита си.
През годините нашите специализирани продукти се наложиха на пазара - кредит срещу субсидии за обработваеми площи, кредит срещу складови записи и кредит за покупка на земеделски земи. Облекчените процедури, спецификата и конкретното предназначение на финансирането правят тези продукти адекватни на потребностите на производителите и обуславят повишеното им търсене.
Доверието, което имат нашите клиенти се основава и на факта, че при нас те получават цялостни финансови решения – от финансирането до застраховането. Това е изключително важно за земеделските производители, защото този вид бизнес е силно зависим от метеорологичната обстановка, изложен е на ежедневни рискови ситуации, някои от които могат да доведат до огромни загуби или дори до фалит. Неблагоприятните климатични условия през последните няколко години са един обективен фактор и не бива да се подценява. В световен мащаб Алианц има традиции и сериозен опит в застраховането на земеделието и преодоляването на последиците след подобни събития. Така при неблагоприятни обстоятелства нашите клиенти могат да разчитат на пълна финансова защита и сигурност.
- Какво финансиране търсят земеделските стопани и какви са Вашите очаквания в бъдеще?
- Животновъдството и земеделието се отличават като отрасъл и имат своите специфики. Именно поради тази причина потребностите от парични средства за развитие на бизнеса също са индивидуални. Основните направления, по които земеделските производители търсят финансиране са три. Първото е свързано с потребностите от дългосрочни инвестиции – за изграждане на складови бази, силозни стопанства, покупка на нова селскостопанска техника. Кредитите за оборотни средства са другото направление – доставка на семена, торове, препарати и консумативи за производството на селскостопанска продукция. И не на последно място – за финансиране на покупка на земеделски земи.
Според мен бъдещите потребности от финансиране ще са в пряка зависимост от ликвидността в сектора, като ще преобладава необходимостта от кредитиране за оборотни средства и за подмяна на амортизирана техника.