В Севлиево беше отпразнувана 80-годишнината на доайена на писателите в града Димитър Васин.
Юбилейното тържество премина под мотото „Ще продължа да идвам...“ – стих от най-новата му книга с избрана лирика „Разжарено“, и събра стотици съграждани и приятели на Васин в залата на НЧ „Развитие-1870“. Специални гости на юбилея бяха кметът на града д-р Иван Иванов, председателят на Общинския съвет д-р Явор Памукчиев, Красимира Йорданов – зам.-кмет по хуманитарни и социални дейности, група от Съюза на българските писатели, водена от председателя д-р Боян Ангелов.
Високото настроение в залата започна с песента „Ако си дал“ в изпълнение на Денислав Богданов. „Димитър Васин е автор на 30 книги, той е разпознаваем със снега в дългите си коси, който не си отива през пролетта.
При среща дори с непознат той ще каже „Здравей, приятелю, здравей, приятелко!“. Носител е на Почетния знак на Севлиево и на редица национални награди, дълги години е ръководител на Литературен клуб „Пеньо Пенев“ при НЧ „Развитие-1870“ – с тези думи поетесата Ваня Георгиева направи ескизен портрет на Васин и после проведе на сцената интервю с него. На въпроса „Къде сте роден?“, той отговори: „В най-хубавото село – Дамяново“. Книгата ми „Вкоренено мълчание“ е посветена на рода ми и родната ми земя“. С типичното си чувство за хумор Димитър Васин превърна тази анкета в автоиронично шоу: „Аз съм дребничък, но ме има на тази земя... Написал съм хиляди стихотворения, но какво от това, ако не останат в историята поне 10 или 15. Докато бях учител, разбрах какво е обич – децата ме научиха да обичам“.
Добрин Финиотис, Иван Иванов, Боян Ангелов, Анжела Димчева, Петър Андасаров и Димитър Васин
Юбилярят беше поздравен от Добрин Финиотис с народната песен „Вино пият 50 юнака“, която е емблематична за севлиевския край, изпълнявана дълги години от Борис Машалов. Публиката в залата запя с последвалото емоционално изпълнение на „Пътнико свиден, пътнико млад“.
Кметът на Севлиево Иван Иванов връчи на юбиляря Почетен плакет за заслуги и изрази възхищението си от неговата личност с думите: „Заради особения принос към съхраняването на писаното слово и българските културни ценности Вие ще останете като един от най-видните севлиевски будители!“.
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Димитър Васин
От своя страна, Боян Ангелов връчи поздравителен адрес от името на УС на СБП и впечатли публиката с импровизиран семантичен анализ на буквите в думата „Севлиево“: „С“ значи светлина и носи божественост, „Е“ показва, че страданието е емоция, „В“ е видело, „Л“ – любов, „И“ – идеал, „О“ – обич, а разстоянието от „С“ до „О“ означава светлина, която завършва с обич. Севлиево е родил творци, които са гордост за Съюза на българските писатели. Сред тях е и Димитър Васин“.
Данаил Лалев – председател на НЧ „Развитие-1870“, връчи на Васин Грамота и медал от името на Съюза на народните читалища, отбелязвайки: „Всички ние се гордеем, че живеем във времето на Димитър Васин“.
Димитър Васин, Петър Андасаров и Ваня Георгиева
Своя поглед към личността на поета сподели и Петър Андасаров, който разказа как през 80-те години е редактирал ръкописа на първата книга на Васин: „Още тогава разбрах, че той е майстор в ковачницата на българското слово... Творчеството е бягане на дълги разстояния. Митко извървя този път и успя. За 80-годишнината си той ни подари снопите на невероятно богатата си поетична жътва... Бъди щастлив с това, което си направил досега!“.
Димитър Васин и Данаил Лалев
Юбилейната книга „Разжарено“ беше анализирана от д-р Анжела Димчева: „Да бягаш и никога да не стигаш, да целуваш и вечно да си жаден, да благодариш, а да си наказан с болка... Това е изворчето, гейзерът в поетическото битие на поета Димитър Васин. Той е едновременно национален и глобален поет, вглеждащ се и в най-дребния детайл на битието и природата, но и без притеснение реконструиращ вселенския хоризонт. Творчеството му е многопластово като изказ, теми, идеи и авторско присъствие. Димитър Васин е майстор на авторските неологизми – с лекота създава отглаголни съществителни или наречия от съществителни. В случая от древната тракийска дума „жар“ той извежда едно наречие, в което да обедини живите въглени на страстта с ласкавата топлина на слънцето и пламъка на идеите, които движат цивилизационното развитие. Авторската антология „Разжарено“ е еманация на пътуващия през времето нероден все още човек, който обаче носи паметта си като дар на бъдното“.
Димитър Васин със свои почитателки, които са били негови ученички преди 50 години
Стихове на Димитър Васин звучаха в изпълнение на актьора Божидар Пенков и с музикален фон ст Светла Щерева.
Десетки почитатели поднесоха поздравите си в продължилия два часа юбилей.